Osoby mające problem z cholesterolem (zwłaszcza jeśli chorują na cukrzycę, nadciśnienie, chorobę wieńcową, są po zawale lub udarze) może zainteresować działanie metaboliczne czosnku. Czosnek bowiem zmniejsza ilość krążącego we krwi cholesterolu, jak również jego frakcji LDL (tej określanej potocznie mianem „złego cholesterolu).

Przegląd badań naukowych opublikowanych między 1981 a 2017 r. dotyczących związku czosnku z hipercholesterolemią potwierdza te obserwacje. W sumie autorzy najnowszej metaanalizy zidentyfikowali 14 takich badań, o jakości dowodów naukowych od umiarkowanej do wysokiej (to istotne, bo badania o niskiej jakości dowodów mogą być obarczone sporym błędem). Metaanaliza potwierdziła, że czosnek obniżą zarówno LDL, jak i cholesterol, nie wpływa natomiast na triglicerydy (do ich obniżania wykorzystuje się kwasy omega-3) ani stężenie „dobrego cholesterolu”, czyli frakcji HDL.

Komentarz

Są dwa główne wnioski, które nasuwają się po zapoznaniu się z tą pracą:

  • czosnek mógłby (i powinien) na stale zagościć w codziennej diecie osoby z nadmiarem cholesterolu (zupełnie innym tematem jest jednak zmiana diety, która powinna równocześnie nastąpić, na bogatą w warzywa i owoce, pozbawioną nadmiaru kalorii i tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych);
  • wielu osobom z oczywistych powodów trudno będzie codziennie zjadać duże ilości czosnku – biorąc to pod uwagę (ale także to, że wiele prac naukowych oceniało działanie wyciągów, a nie surowego czosnku), warto w takiej sytuacji zainteresować się suplementami, które nie wpłyną negatywnie na oddech, a są w stanie zapewnić korzystne działanie metaboliczne czosnku.

Źródło

Medicine (Baltimore). 2018 May;97(18):e0255. Anti-hyperlipidemia of garlic by reducing the level of total cholesterol and low-density lipoprotein: A meta-analysis. Sun YE, Wang W, Qin J.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s