Wpływ omega-3 i enzymów na wyniszczenie nowotworowe

Suplementacja kwasów omega-3 u chorych na nieoperacyjnego (tj. gdy nie ma możliwości usunięcia guza metodą chirurgiczną) raka trzustki lub raka dróg żółciowych może usprawnić zwalczanie wyniszczenia nowotworowego – piszą chirurdzy z The Jikei University School of Medicine w Tokio (Japonia). 

Wyniszczenie, do którego dochodzi w przebiegu nowotworu, przejawia się m.in. brakiem apetytu, skrajnym wychudzeniem, ogromnym osłabieniem i jest jednym ze zjawisk przyczyniającym się do śmierci chorych. Inaczej nazywane jest „kacheksją nowotworową”.

W przypadku osób z rakiem trzustki stosunkowo częstym problemem jest niewydolność zewnątrzwydzielnicza tego narządu. Oznacza to, że trzustka produkuje zbyt mało enzymów trawiennych, przez co niedostateczne jest wchłanianie makroskładników żywieniowych.

Japończycy wybrali chorych na nieoperacyjnego raka dróg żółciowych lub trzustki, którym podawali preparat zawierający kwasy nienasycone omega-3, a dodatkowo pacjentom z rakiem trzustki zalecano enzymy trawienne (lipazę, odpowiadającą za trawienie tłuszczy), począwszy od piątego tygodnia od rozpoczęcia badania (czyli po pięciu tygodniach suplementacji omega-3). Przed rozpoczęciem suplementacji, po 4 i po 8 tygodniach badano masę mięśniową i przeprowadzano testy biochemiczne krwi.

U wszystkich badanych odnotowano wzrost masy mięśniowej, co autorzy uznają za sukces w walce z wyniszczeniem spowodowanym chorobą nowotworową.

Źródło

Anticancer Res. 2018 Apr;38(4):2369-2375. Effects of ω-3 Fatty Acid Supplementation in Patients with Bile Duct or Pancreatic Cancer Undergoing Chemotherapy. Abe K, Uwagawa T, Haruki K, Takano Y, Onda S, Sakamoto T, Gocho T, Yanaga K.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s