Wąkrotka azjatycka pod lupą neurobiologów

Wąkrotka azjatycka zawiera m.in. madekasozyd, triterpen podejrzewany o zdolność wygaszania zapalenia w układzie nerwowym. W Malezji przeprowadzono badanie, które miało wyjaśnić, w jaki sposób dokładnie działa. Madekasozyd okazał się skutecznym środkiem przeciwzapalnym, działającym za pośrednictwem licznych szlaków molekularnych. 

Wąkrotka azjatycka jest tradycyjnie wykorzystywana na Dalekim Wschodzie do leczenia chorób neurologicznych, jak np. demencja. W przebiegu zmian neurodegeneracyjnych dochodzi do reakcji zapalnej, która pierwotnie miała chronić tkankę nerwową, ale gdy nie wygaśnie w odpowiednim momencie, wywołuje więcej szkody niż pożytku – a skutkiem mogą być nieodwracalne uszkodzenia struktur układu nerwowego.

W tym badaniu wykorzystano komórki mikrogleju, których część poddano działaniu madekasozydu w maksymalnej nietoksycznej dawce, a następnie stymulowano za pomocą lipopolisacharydu bakteryjnego (LPS; substancja ta jest potężnym aktywatorem reakcji zapalnej, pochodzi od bakterii, które w ten sposób „umykają” układowi immunologicznemu, ten zamiast bowiem zająć się konkretnie ich zwalczaniem, działa wielokierunkowo i chaotycznie). Naukowcy oceniali ilość wytwarzanych wolnych rodników tlenowych, a także – za pomocą metod biologii molekularnej – aktywność genów prozapalnych i przeciwzapalnych.

W komórkach inkubowanych z madekasozydem pojawiało się istotnie mniej wolnych rodników tlenowych, obserwowano też mniejszą aktywność genów wywołujących reakcję zapalną w tkance nerwowej – w tym genów kodujących syntazę tlenku azotu, cyklooksygenazę‑2, czynnik jądrowy κB. Madekasozyd indukował z kolei syntezę oksygenazy hemowej, która jest czynnikiem przeciwzapalnym.

Autorzy zwracają uwagę na przydatność badanej substancji w zwalczaniu neurozapalenia i postulują prowadzenie dalsze badania nad madekasozydem.

Komentarz

Co regularnie zadziwia w przypadku takich prac, to mądrość ludowa. To już kolejny raz naukowcy sprawdzają zioło stosowane od lat w medycynie tradycyjnej (w tym przypadku wąkrotkę azjatycką) i okazuje się, że obserwują konkretne mechanizmy komórkowe odpowiedzialne za jego działanie.

Źródło

Int J Mol Med. 2018 May;41(5):3033-3040. Madecassoside activates anti‑neuroinflammatory mechanisms by inhibiting lipopolysaccharide‑induced microglial inflammation. Sasmita AO, Ling APK, Voon KGL, Koh RY, Wong YP.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s