Omega-3 mają potencjał w chorobach psychicznych

Badania naukowe wskazują, że częste i poważne choroby psychiczne, takie jak depresja endogenna, zespół stresu pourazowego oraz schizofrenia mogą mieć co najmniej komponentę związaną ze zmienionym metabolizmem tkanki nerwowej. 

Specjaliści psychiatrzy z Uniwersytetu w Amsterdamie (Holandia) dokonali przeglądu aktualnego stanu wiedzy na ten temat, skupiając się jednak na znaczeniu kwasów omega-3 w tym kontekście.

Z danych epidemiologicznych wynika bowiem, że spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych wykazuje korelację z występowaniem chorób psychicznych, a dodatkowo u chorych odnotowuje się zmiany stężenia tych związków. Te zjawisko z kolei wiążą się z wydzielaniem hormonów stresu (czyli zmianami funkcjonowania osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej), stresem oksydacyjnym, reakcją zapalną a w konsekwencji z zaburzeniem budowy i czynności mózgu.

Jak piszą autorzy, istnieje potencjał wykorzystania suplementacji kwasów tłuszczowych jako nutraceutyków mogących wpływać na przebieg choroby psychicznej –  zwłaszcza dużo uwagi poświęca się w obecnie trwających badaniach kwasowi eikozapentaenowemu (EPA) u chorych na depresję, u których stwierdza się podniesiony poziom markerów zapalnych.

Zdaniem autorów zaburzenia stężenia kwasów tłuszczowych w obrębie mózgu mogą być wręcz wyrazem mechanizmu adaptacyjnego (czyli organizm broniąc się przed jakąś niekorzystną zmianą, uruchamia reakcje, które w innych sytuacjach byłyby pomocne, ale akurat w tej okazują się szkodliwe). Zrozumienie i wyjaśnienie tego błędnego koła mogłoby doprowadzić do optymalizacji leczenia chorób psychicznych, choćby w aspekcie lepszego przewidywania odpowiedzi na leczenie.

Źródło

J Inherit Metab Dis. 2018 Mar 9. Focus on fatty acids in the neurometabolic pathophysiology of psychiatric disorders. Mocking RJT, Assies J, Ruhé HG, Schene AH.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s