Siła przeciwzapalna chińskiej mahonii

Mahonia pospolita, roślina wykorzystywana w medycynie chińskiej, została sprawdzona przez immunologów co do działania przeciwzapalnego w chorobie gruczołu piersiowego zwanej ziarniniakowym zapaleniem zrazików sutka. Działanie ma wielopoziomowe. 

Ziarniniakowe zapalenie zrazików sutka to choroba o nieznanej przyczynie, dość rzadka, natomiast objawiająca się guzem piersi, który rodzi podejrzenie nowotworu i wymaga wycięcia oraz zbadania przez patomorfologa. W sutku stwierdza się naciek różnorakich komórek zapalnych i podejrzewa się, że formowanie się guza może być skutkiem reakcji układu immunologicznego na alergen zawarty w wydzielinie przewodów sutkowych. Choroba nawraca, w leczeniu stosuje się sterydy i dodatkowy lek immunosupresyjny – metotreksat – jednak jak wszystkie silnie działające leki, są one obarczone poważnymi działaniami ubocznymi, które mogą być poważnym problemem dla chorych.

W poszukiwaniu naturalnych remediów sprawdzono więc potencjał mahonii, używanej w podobnych stanach przez medycynę chińską. Metody, którymi oceniano jej działanie, należą już jednak do zaawansowanych nauk zachodnich, tj. immunologii, biochemii i biologii molekularnej.

Póki co w badaniach na komórkach (in vitro i ex vivo, czyli żywych fragmentach tkanek objętych zmianą chorobową) wykazano, że mahonia hamuje wydzielanie białek odpowiadających za promocję reakcji zapalnej (tzw. mediatorów zapalenia): interleukiny 1β (IL‑1β), interleukiny‑6, cyklooksygenazy‑2 i syntazy tlenku azotu. Nie odnotowano przy tym wpływu na przeżycie komórek (to w przypadku reakcji zapalnej wskazuje, że mahonia nie przyczynia się do ich uśmiercania, tylko likwiduje nadmierną aktywność zapalną).

Zaobserwowano też, że mahonia zmniejsza generację wolnych rodników tlenowych pod wpływem lipopolisacharydu (jest to związek służący do rozpoczęcia reakcji zapalnej w warunkach laboratoryjnych, komórki układu immunologicznego reagują bowiem na niego wyjątkowo silnie). Do dalszych zjawisk przeciwzapalnych należały zmniejszenie ilości czynnika jądrowego κB i aktywności szlaku sygnałowego MAPK. Bardzo istotne zdaniem autorów jest też zahamowanie przez mahonię wydzielania chemokin (chemokiny to substancje, które mają za zadanie ściągnąć w region objęty zapaleniem dodatkowe komórki układu immunologicznego – ich brak będzie hamował narastanie zmian zapalnych).

Źródło

Int J Mol Med. 2018 Jan;41(1):340-352. Broadleaf Mahonia attenuates granulomatous lobular mastitis‑associated inflammation by inhibiting CCL‑5 expression in macrophages.
Wang Z, Wang N, Liu X, Wang Q, Xu B, Liu P, Zhu H, Chen J, Situ H, Lin Y.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s