Rozpoznano u ciebie cukrzycę? Wprowadzaj szybko błonnik

Błonnik z babki płesznik poprawia parametry gospodarki tłuszczowej i cukrowej u chorych ze świeżo rozpoznaną cukrzycą. Biorąc pod uwagę, jak wiele prac naukowych potwierdza zbawienne działanie błonnika i jak poważne skutki zdrowotne będzie mieć cukrzyca po latach zaniedbań, wprowadzenie dużej ilości błonnika do CODZIENNEGO jadłospisu powinno być jedną z pierwszych decyzji dietetycznych. 

Celem omawianego badania była ocena wpływu suplementacji błonnika na parametry zdrowotne osób ze świeżo rozpoznano cukrzycą typu 2. Do badania zaproszono 36 chorych, których najpierw przez tydzień edukowano nt. zdrowej diety, a następnie losowo przydzielono do jednej z dwóch grup: w pierwszej do codziennej diety dodawano błonnik z babki płesznik (10,5 g dziennie przez 8 tygodni), druga grupa go nie stosowała.

Suplementacja błonnika istotnie wpłynęła na większość zaburzeń metabolicznych, które często towarzyszą cukrzycy typu 2. Cukier we krwi na czczo (parametr świadczący o wydolności trzustki w aspekcie wytwarzania insuliny) spadł o 43,55 mg/dl, triglicerydy o 37,89 mg/dl, cholesterol o 20,32 mg/dl, ciśnienie tętnicze o 7,5/2,78 mmHg, zmniejszył się też obwód w pasie (o 2.54 cm). W obu grupach obserwowano nieistotną statystycznie redukcję stężenia HDL.

Jak podsumowują autorzy, ich badanie wskazuje, że spożycie umiarkowanych ilości błonnika może poprawić parametry metaboliczne u osób ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 2.

Źródło

Clin Nutr Res. 2018 Jan;7(1):31-39. The Effect of Soluble Fiber Supplementation on Metabolic Syndrome Profile among Newly Diagnosed Type 2 Diabetes Patients. Abutair AS, Naser IA, Hamed AT.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s