Naturalne porfiryny mają zdolność do unieszkodliwiania organicznych zanieczyszczeń środowiska. Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym wykazali zdolność tych związków (należą do nich m.in. chlorofil typu a, chlorofilina, hematyna, kobalamina i feoforbid a) do unieczynniania jednego z najsilniejszych ludzkich karcynogenów: benzo[a]pirenu [1]. 

Badanie odbywało się po rozpuszczeniu rakotwórczego związku w wodzie i po dodaniu porfiryn, a następnie naświetlaniu światłem słonecznym. Tempo fototransformacji szkodliwego benzo[a]pirenu zależało od stabilności porfiryn (im była większa, tym było wolniejsze). Wszystkie jednak badane związki powodowały powstanie atomowego tlenu, który wchodził w reakcję z karcynogenem i prowadził do powstania pochodnych chinonowych benzo[a]pirenu.

Komentarz

W 2015 r. w czasopiśmie grupy wydawniczej Nature opublikowano doniesienie, że nie tylko żywe, ale i nawet martwe wodorosty przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń wód, właśnie dzięki unieczynnianiu benzo[a]pirenu pod wpływem światła przez uwalniany z nich chlorofil [2]. Oba te badania mają niebagatelne znaczenie, bowiem ten silnie rakotwórczy związek obecny jest nie tylko w dymie papierosowym, ale też w ziemi i wodzie.

W dobie wszędobylskiego w Polsce smogu powstaje jednak pytanie: czy da się wykorzystać chlorofil do oczyszczania powietrza? I jak to zrobić? Ciekawy pomysł miał jeden z biegaczy długodystansowych, który nasącza chlorofilem filtr w masce antysmogowej. A co możemy zrobić w domach? Piszcie propozycje w komentarzach!

Dla ilustracji podaję stan powietrza w mojej miejscowości sprzed kilku dni. Prawie 30-krotnie przekroczona norma PM2,5, czyli chyba najgorszej z możliwych latających trucizn (oprócz oczywiście gazów bojowych i dymów powstających przy spalaniu innych trucizn).

Screenshot_20180302-080236-min

 

Źródła

  1. Environ Sci Technol. 2018 Mar 1. Natural Porphyrins Accelerating the Phototransformation of Benzo[a]pyrene in Water. Luo L, Xiao Z, Chen B, Cai F, Fang L, Lin L, Luan T.
  2. Sci Rep. 2015 Aug 4;5:12776. Chlorophyll catalyse the photo-transformation of carcinogenic benzo[a]pyrene in water. Luo L, Lai X, Chen B, Lin L, Fang L, Tam NF, Luan T.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s