Kwasy omega-3 przyczyniają się do zdrowia kości

Spożycie kwasu alfa-linolenowego, eikozapentaenowego (EPA) oraz dokozaheksaenowego (DHA) korzystnie koreluje z gęstością kości, choć nie daje rady jej poprawić w osteoporozie.  

Naukowcy w Uniwersytetu w Ekstremadurze (Hiszpania) sprawdzili, jak zawartość wspomnianych kwasów omega-3 w diecie (a także innych składników, jak kwasy omega-6, wapń i witamina D) koreluje z gęstością mineralną kości u blisko 2000 kobiet.

Okazało się, że na gęstość kości mierzoną w różnych miejscach (głównie jednak w obrębie stawów biodrowych i odcinka lędźwiowego kręgosłupa) wpływały wszystkie badane kwasy omega-3. Zależność ta była widoczna jednak jedynie u kobiet z prawidłową masą kostną i osteopenią (czyli obniżoną masą kostną, ale jeszcze nie osteoporozą); znikała natomiast u chorych na osteoporozę. Zdaniem autorów prawdopodobnie jest tak, że kwasy omega-3 wywierają swoje korzystne dla kości działanie tylko pod warunkiem dostatecznego spożycia wapnia.

Komentarz

W interpretacji wyników warto wziąć pod uwagę co następuje:

  • jest to kolejne korzystne działanie zdrowotne kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3;
  • badano populację Hiszpanek, kraju bogatego w oliwę i ryby morskie – w naszym kraju zawartość w diecie omega-3 jest znacznie mniejsza niż w Hiszpanii;
  • z licznych powodów bardzo warto zadbać o ich odpowiednią ilość w CODZIENNEJ diecie;
  • dla zdrowia kości kwasy omega-3 trzeba spożywać raczej przez całe życie, łącznie z wapniem i witaminą D, niż rzucać się na nie dopiero, gdy nam rozpoznają osteoporozę (choć wcale niewykluczone, że po uzupełnieniu odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D mogłyby ujawnić korzystne działanie na kości również u kobiet z osteoporozą – tego jednak w omawianej pracy nie badano). Profilaktyka jest znacznie łatwiejsza niż leczenie!

Źródło

PLoS One. 2018 Jan 5;13(1):e0190539. Long-chain omega-3 polyunsaturated fatty acid dietary intake is positively associated with bone mineral density in normal and osteopenic Spanish women. Lavado-García J, Roncero-Martin R, Moran JM, Pedrera-Canal M, Aliaga I, Leal-Hernandez O, Rico-Martin S, Canal-Macias ML.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s