Kurkumina nasila antycholesterolowe działanie fitosteroli

Dodanie kurkuminy do terapii za pomocą steroli roślinnych (fitosteroli) wywiera dodatkowy efekt antycholesterolowy. Osoby z podniesionym cholesterolem powinny zatem włączyć kurkumę do codziennej diety lub nawet suplementować kurkuminę. 

Takie wnioski wysnuli z badania naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle w Australii. Zaprosili osoby z podwyższonym cholesterolem i podzielili ich na 4 grupy, w których  stosowano placebo, fitosterole (2 g na dobę) lub kurkuminę (200 mg dziennie) albo dwie ostatnie substancje razem. Badanie trwało 4 tygodnie. Po tym czasie oceniano zmiany w zakresie stężenia całkowitego cholesterolu, frakcji LDL, HDL, triglicerydów oraz stosunek całkowitego cholesterolu do HDL. Przy okazji sprawdzano stężenie glukozy we krwi.

Okazało się, że sama kurkumina nie wpływała istotnie na cholesterol, jednak po dodaniu jej do fitosteroli ponad dwukrotnie zwiększyła ich skuteczność terapeutyczną. Różnica była istotna statystycznie zarówno w porównaniu z grupą leczoną fitosterolami, jak i z grupą placebo. Wpływ terapii ujawniał się głównie w zakresie całkowitego stężenia cholesterolu i jego frakcji LDL (zwanej „złym cholesterolem”). Nie zmieniało się natomiast stężenie HDL ani triglicerydów. Nie stwierdzono żadnych efektów ubocznych testowanej terapii.

Źródło

Metabolism. 2017 Dec 29. pii: S0026-0495(17)30356-6. Curcumin potentiates cholesterol-lowering effects of phytosterols in hypercholesterolaemic individuals. A randomised controlled trial. Ferguson JJA, Stojanovski E, MacDonald-Wicks L, Garg ML.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s