Osoby z trądzikiem powinny zadbać o florę bakteryjną

Zmiany diety mogą wpływać na objawy trądziku młodzieńczego, są też dane, że osoby te częściej mają choroby przewodu pokarmowego i mogą odnosić korzyści z leczenia przerostu bakteryjnego jelita cienkiego – piszą naukowcy z Baylor College of Medicine w Houston (USA).

Autorki zwracają uwagę na znane czynniki zaostrzające trądzik, jak ostre potrawy, wysoka temperatura i promienie słoneczne, alkohol, wysiłek fizyczny czy duże emocje  Prawdopodobnie jedną z przyczyn jest nasilanie przez te czynniki reakcji zapalnej i generacja wolnych rodników. Ale nie tylko – poszczególni pacjenci zgłaszają pogorszenie choroby po różnorodnych specyficznych składnikach diety, np. czekoladzie czy pomidorach, gorących napojach czy owocach cytrusowych.

Autorki zwracają uwagę na związek między trądzikiem a przerostem bakteryjnym jelita cienkiego. Są dane, że u osób z trądzikiem można go wykryć nawet kilkanaście razy częściej niż u innych i że leczenie przynosi ustąpienie objawów trądziku – i to trwałe! Może za to zjawisko odpowiadać wywoływanie przez nadmiar bakterii w jelicie cienkim reakcji zapalnej, w której pośredniczą cytokiny prozapalne, jak TNF-alfa.

Zdaniem autorek, biorąc pod uwagę korzystne działania probiotyków, prebiotyków i synbiotyków, czyli substancji poprawiających skład flory jelitowej i wygaszających reakcję zapalną, obserwowane w takich chorobach jak atopowe zapalenie skóry, można – nawet mimo braku szczegółowych badań – proponować pacjentom z trądzikiem (jako jedną z interwencji) zmianę diety ukierunkowaną na wsparcie zdrowej flory jelitowej – do korzystnych substancji należą zwłaszcza błonnik, probiotyki, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i cynk. 

Źródło

Dermatol Pract Concept. 2017 Oct 31;7(4):31-37. Diet and rosacea: the role of dietary change in the management of rosacea. Weiss E, Katta R.