Resweratrol poprawia działanie antybiotyku

Resweratrol, związek wytwarzany przez czerwone winogrona i intensywnie badany pod kątem zapobiegania zawałom i demencji, okazuje się mieć jeszcze jedną szczególną właściwość: zwiększa skuteczność antybiotyku amoksycyliny w leczeniu zapalenia płuc u dzieci. 

Stwierdzono to w badaniu klinicznym, do którego włączono 647 dzieci z zapaleniem płuc i przyspieszeniem oddechu, które losowo przydzielono do grupy leczonej amoksycyliną albo amoksycyliną z dodatkiem resweratrolu. Sprawdzano, jaki będzie odsetek nieskuteczności terapii w obu grupach (nieskuteczność terapii świadczy o oporności drobnoustrojów i nakazuje zmianę antybiotyku – przyp. integmed.pl).

W pierwszych trzech, najważniejszych dniach leczenia, istotnie mniej przypadków nieskutecznej terapii stwierdzano w grupie leczonej resweratrolem z amoksycyliną. Później, w dniach 6-12, częstość rosła, ale nadal wolniej w grupie otrzymującej resweratrol. Nie stwierdzono, by resweratrol powodował jakiekolwiek działania uboczne.

Jak podsumowują autorzy, resweratrol wydaje się silnie wspomagać działanie antybiotyku w zapaleniu płuc u dzieci.

Źródło

Microb Pathog. 2017 Dec 1;114:209-212. Resveratrol improves efficacy of oral amoxicillin against childhood fast breathing pneumonia in a randomized placebo-controlled double blind clinical trial. Qiang L, Di Y, Jiang Z, Xu J.

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s