Koenzym Q i selen hamują włóknienie, oznakę starzenia

Koenzym Q10 z selenem suplementowany u starszych osób prawdopodobnie redukuje włóknienie, co przekłada się poprawę funkcji serca i w związku z tym może odpowiadać za wydłużenie życia.

W omawianym badaniu udział wzięło 221 zdrowych osób w podeszłym wieku, którym przez 4 lata podawano suplement zawierający koenzym Q10 oraz selen, a grupę kontrolną stanowiły 222 osoby otrzymujące placebo. W grupie selenu i koenzymu Q10 stwierdzono poprawę funkcji serca i zmniejszoną umieralność z przyczyn sercowo-naczyniowych. Autorzy postanowili dokonać subanalizy wyników tego badania i ocenić, jak suplementacja przekładała się na markery włóknienia – procesu postępującego z wiekiem i odpowiadającego m.in. za zwiększoną sztywność naczyń.

W ramach subanalizy oceniono, jak suplementacja wpływała na 8 markerów włóknienia, w tym katepsynę S, endostatynę, galektynę 3, czynnik różnicujący wzrost, metaloproteazy macierzy, tkankowy inhibitor metaloproteaz. Analizowano zmiay ich stężenia po 6 i po 42 miesiącach.

W porównaniu do placebo u osób otrzymujących suplementację selenu i koenzymu Q10 zmniejszyło się stężenie 7 z 8 badanych markerów włóknienia. Zdaniem autorów świadczy to o zahamowaniu procesów włóknienia i może odpowiadać za korzystne efekty kliniczne obserwowane we wcześniejszych badaniach.

Źródła

Biofactors. 2017 Dec 8. Less fibrosis in elderly subjects supplemented with selenium and coenzyme Q10-A mechanism behind reduced cardiovascular mortality? Alehagen U, Aaseth J, Alexander J, Svensson E, Johansson P, Larsson A.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s