Czarny bez działa przeciwgrypowo

Wyciąg z czarnego bzu hamuje namnażanie wirusa grypy, prawdopodobnie w mechanizmie utrudniania mu wydostawania się z zakażonych komórek lub utrudniania przejścia przez błonę komórkową – przez co nie są lawinowo zakażane kolejne komórki. 

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym zakażali wirusem grypy komórki ludzkiego nabłonka oddechowego i sprawdzali efekty (m.in. jak dużo nowych wirusów uwalnia się z zakażonych komórek) w zależności od stężenia dodanego ekstraktu z czarnego bzu.

Eksperyment był podwójny – w pierwszej fazie ekstrakt dodawano do hodowli wirusa, i dopiero zakażano komórki, w drugiej najpierw zakażano komórki, a dopiero potem stosowano czarny bez.

Czarny bez nie zadziałał w żaden widoczny sposób w pierwszej fazie. Oznacza to, że nie działa na samego wirusa jako takiego, nie zmniejsza jego zdolności do infekowania komórek. W drugiej próbie jednak wyciąg z czarnego bzu w stężeniach 40 i 80 μg/ml spowodował istotne zahamowanie tworzenia nowych wirusów, co może świadczyć o utrudnianiu wytwarzania wirusów potomnych (np. zahamowaniu „wychodzenia” wirusów przez błonę komórkową z zakażonej komórki). To z kolei może istotnie zmniejszać tempo rozwoju grypy i znacznie ułatwiać układowi odpornościowemu zwalczeniu zakażenia na wczesnym etapie, gdy zainfekowane są tylko pojedyncze komórki.

Źródło

Iran J Pharm Res. 2017 Summer;16(3):1147-1154. Interfering With Lipid Raft Association: A Mechanism to Control Influenza Virus Infection By Sambucus Nigra. Shahsavandi S, Ebrahimi MM, Hasaninejad Farahani A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s