Witaminy B1 i B6 istotne dla sprawności mózgu w okresie starzenia

Zarówno witamina B1, jak i B6 wpływają na budowę lub czynność mózgu u zdrowych starszych osób, choć obie w zupełnie odmienny sposób – ogłosili naukowcy z Niemiec. 

Z wiekiem dochodzi do zaniku kory mózgowej, utraty połączeń nerwowych, czemu towarzyszy pogorszenie funkcji poznawczych (takich jak pamieć, koncentracja, uwaga, kojarzenie). Autorzy omawianej pracy sprawdzili, jak stężenia witaminy B1 i B6 we krwi korelują ze zdolnościami poznawczymi, pofałdowaniem kory mózgowej (zanik mózgu wiąże się ze „spłaszczeniem” fałdów) i ilością połączeń funkcjonalnych między neuronami u przeszło 600 osób powyżej 55 r.ż.

Oceny pofałdowania i połączeń między komórkami nerwowymi dokonywano w oparciu o czynnościowe badania neuroobrazowe i szerokie badania neuropsychologiczne w zakresie czynności wykonawczych, pamięci operacyjnej, uwagi i zdolności językowych.

Wykazano, że witamina B6 koreluje z pofałdowaniem kory mózgowej (czyli im więcej tej witaminy, tym mniejsze zaniki mózgu – przyp. integmed.pl), natomiast w niewielkim stopniu wiąże się z połączeniami neuronalnymi. W przypadku witaminy B1 korelacja ta była odwrotna, jej stężenie we krwi powiązano z gorszą pamięcią wzrokowo-przestrzenną i zdolnością do rozwiązywania problemów. Im wyższe stężenia witaminy B1, tym większe było nasilenie połączeń między półkulami mózgu, a mniejsze – w obrębie jednej półkuli mózgu.

Jak stwierdzają autorzy, ich praca potwierdza korzyści, jakie niesie witamina B6 dla zdrowego mózgu w okresie starzenia, natomiast negatywne korelacje z witaminą B1 raczej nie świadczą o tym, że działa ona szkodliwie, a wprost przeciwnie – raczej potwierdzają teorię, że starość wiąże się z trudnością w wykorzystywaniu witaminy B1 przez mózg i jej mniejszymi stężeniami w układzie nerwowym mimo prawidłowych lub nawet wysokich stężeń tej witaminy we krwi.

Źródło

Front Neurosci. 2017 Oct 27;11:596. A Complex Interplay of Vitamin B1 and B6 Metabolism with Cognition, Brain Structure, and Functional Connectivity in Older Adults. Jannusch K, Jockwitz C, Bidmon HJ, Moebus S, Amunts K, Caspers S.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s