Miłorząb japoński w połączeniu z alfosceranem choliny może być przydatną opcją profilaktyki utraty słuchu związanej z wiekiem – uważają naukowcy z Yonsei University Wonju College of Medicine w Korei Płd. Biorąc pod uwagę brak skutecznej farmakoterapii o podobnym działaniu, suplementacja ta może być warta rozważenia w problematycznych sytuacjach. 

Autorzy sprawdzili bowiem, że skojarzenie miłorzębu japońskiego z alfosceranem choliny zwalniało progresję osłabienia słuchu bardziej niż monoterapia miłorzębem japońskim i bardziej niż brak takiej terapii. Takie wnioski przyniosła analiza historii chorób pacjentów Oddziału Otorynolaryngologii w szpitalu w Wanju. Wszyscy mieli przynajmniej 65 lat. Byli to pacjenci, u których stwierdzono utratę słuchu i brak innych oczywistych przyczyn tego stanu (innych niż sam proces starzenia). Porównano następnie losy tych, którzy otrzymali: jedynie aparaty słuchowe (grupa kontrolna), ekstrakt z miłorzębu dwuklapowego (w dawce 80 mg co 12 godz.) albo ekstrakt z miłorzębu w skojarzeniu z alfosceranem choliny (400 mg co 12 godz.). Wszyscy w regularnych odstępach czasu mieli wykonywane badania audiometryczne w celu oceny jakości słuchu. 

Z uwagi na retrospektywny charakter badania trudno na razie wnioskować o skuteczności terapii skojarzonej (konieczne jest potwierdzenie w badaniach prospektywnych). Są jednak przesłanki do ich przeprowadzenia. Mechanizm działania miłorzębu dwuklapowego polega na poprawie mikrokrążenia w obrębie ucha środkowego, usuwaniu wolnych rodników, działaniu przeciwzapalnym i neuroprotekcyjnym. Z kolei cholina może nasilać syntezę i uwalnianie acetylocholiny, która jest ważnym neurotransmiterem uczestniczącym m.in. w przetwarzaniu sygnałów słuchowych. 

Wszystkie te mechanizmy mogą odgrywać rolę w zwalnianiu starzenia się słuchu. 

Na podstawie

Kim DH, Seo YJ. Combination Therapy of Choline Alfoscerate With Ginkgo biloba Monotherapy in Age-Related Hearing Loss: Effects and Outcomes. J Audiol Otol. 2023 Jan;28(1):59-66. doi: 10.7874/jao.2023.00192. Epub 2023 Dec 7. PMID: 38052524.