Chińscy naukowcy wykorzystali aromaterapię z użyciem olejku lawendowego w celu poprawy snu i nastroju osób po udarze mózgu. 

Do badania włączono 40 chorych z depresją poudarową. Uczestników podzielono na grupy: w jednej stosowano aromaterapię, w drugiej placebo. W ramach aktywnej aromaterapii przez miesiąc, co wieczór przy wezgłowiu łóżka umieszczano kapsułkę z niewielką (1,5 g) ilością olejku lawendowego. 

Wykazano, że po miesiącu w grupie aktywnej aromaterapii stwierdzono istotnie lepsze wyniki w skalach depresji Hamiltona i Zunga oraz w skali Pittsburgh Sleep Quality Index służącej do oceny jakości snu. 

Wyniki wskazują na prostą i niedrogą metodę pomocy chorym po udarze. Depresja pojawia się po udarze mózgu często. Jej przyczyną są zarówno zmiany poudarowe w tkance nerwowej, jak i trudności związane z koniecznością dostosowania się do nowej rzeczywistości. Objawy mogą obejmować smutek, utratę zainteresowań, utratę energii do życia, problemy ze snem i trudności w wykonywaniu codziennych czynności (nawet z zakresu podstawowej higieny). Ważne jest zrozumienie tego aspektu rehabilitacji po udarze i odpowiednie wsparcie. Wczesna identyfikacja i leczenie depresji oraz zaburzeń snu są niezwykle istotne dla poprawy jakości życia po udarze.

Na podstawie

Yin XJ, Lin GP, Wu XY, Huang R, Xu CJ, Yao MY. Effects of lavender essential oil inhalation aromatherapy on depression and sleep quality in stroke patients: A single-blind randomized controlled trial. Complement Ther Clin Pract. 2024 Jan 14;55:101828. doi: 10.1016/j.ctcp.2024.101828. Epub ahead of print. PMID: 38241803.