Dane z przeprowadzonych badań klinicznych sugerują, że suplementacja resweratrolu ma korzystny wpływ na masę ciała, BMI oraz obwód w pasie – piszą irańscy naukowcy w czasopiśmie „Obesity Reviews”, wydawanym przez Światową Fundację Otyłości.

Resweratrol jest naturalną substancją obronną wytwarzaną przez rośliny zaatakowane przez szkodniki – klasycznym przykładem są owoce winogron, na których pojawiają się grzyby. Resweratrol występuje w czerwonym winie (kolor wino zawdzięcza dłuższej maceracji moszczu razem ze skórkami) i jest podejrzewany o bycie czynnikiem sprawczym paradoksu francuskiego. Z badań naukowych wynika, że resweratrol ma zdolność ochrony naczyń (tętnic wieńcowych i nie tylko) przed tlącym się stanem zapalnym, faktycznie więc może odpowiadać za ochronę Francuzów przed zawałami czy udarami. 

Kariera resweratrolu w świecie naukowym szybko zaowocowała wykryciem większej ilości działań zdrowotnych tego związku. Resweratrol przenika do układu nerwowego i prawdopodobnie korzystnie działa w demencji, badany jest w alergiach, w bólu, w zapaleniach stawów, w cukrzycy i innych chorobach cywilizacyjnych. Irańscy naukowcy prześledzili natomiast dostępne badania z resweratrolem w roli głównej, w których sprawdzano jego wpływ na odchudzanie.

Do metaanalizy włączono 28 badań klinicznych, z których wynika, że suplementacja resweratrolu:

  • powoduje spadek wagi i BMI;
  • powoduje zmniejszenie obwodu w pasie.

Trzeba zaznaczyć, że efekt ogólny był niewielki (utrata średnio 0,5 kg), jednak są grupy szczególne, w których redukcja w/w parametrów była wyraźniejsza:

  • osoby przyjmujące resweratrol dłużej niż 3 miesiące;
  • osoby z otyłością.

Nie mamy więc bynajmniej do czynienia z „cudownym środkiem, który spędza sen z powiek dietetykom”, jak często są reklamowane oszukańcze lub groźne dla zdrowia metody odchudzania. Mamy za to dodatkowy argument na korzyść resweratrolu – oprócz wygaszania stanu zapalnego w naczyniach, co zwolni narastanie miażdżycy, pomoże pozbyć się nieco wagi, nawet jeśli niewiele – to i tak więcej niż nic! A zawsze warto łączyć tego typu nutraceutyki z ruchem oraz ograniczeniem kalorii w diecie.

Źródło

Obes Rev. 2018 Dec 5. Resveratrol supplementation significantly influences obesity measures: a systematic review and dose-response meta-analysis of randomized controlled trials. Mousavi SM, Milajerdi A, Sheikhi A, Kord-Varkaneh H, Feinle-Bisset C, Larijani B, Esmaillzadeh A.