Immunolodzy z Uniwersytetu w Isfahanie (Iran) apelują o prowadzenie badań naukowych nad możliwą rolą terapeutyczną suplementacji apigeniny u osób z chorobami autoimmunologicznymi [1].

Apigenina należy do flawonów występujących obficie w pietruszce, selerze i rumianku. Z badań naukowych wynika, że ma liczne właściwości, m.in. antynowotworowe (co paradoksalnie może zmniejszać skuteczności klasycznej chemioterapii opartej na winkrystynie [2], ale i odwracać oporność na inne chemioterapeutyki), apigenina zapobiega także śmierci neuronów, co może znaleźć zastosowanie w chorobie Alzheimera czy Parkinsona.

Autorzy omawianej pracy zwracają uwagę na stosunkowo mało poznane właściwości apigeniny związane z jej wpływem na reakcje autoimmunologiczne. Wpływa ona na wydzielanie cytokin prozapalnych, chemokin, proliferację limfocytów T i moduluje aktywność różnych szlaków sygnałowych. Jej działanie widoczne w badaniach przedklinicznych jest na tyle istotne, że nie powinno być ignorowane, bo może przynieść wiele korzyści osobom dotkniętym chorobą z autoagresji – wynika z przeglądu dotychczasowych prac naukowych. Stąd apel o prowadzenie intensywniejszych badań na tym ciekawym polifenolem.

Źródło

[1] Inflammopharmacology. 2018 Sep 18. The significant impact of apigenin on different aspects of autoimmune disease. Kasiri N, Rahmati M, Ahmadi L, Eskandari N

[2] Cell Death Dis. 2010;1:e19. Cytotoxicity of apigenin on leukemia cell lines: implications for prevention and therapy. Ruela-de-Sousa RR, Fuhler GM, Blom N, Ferreira CV, Aoyama H, Peppelenbosch MP