W poszukiwaniu skutecznych leków na demencję sięga się w ostatnich latach coraz częściej po źródła naturalne. Nie dziwi to – w obliczu braku nowych leków i niezbyt spektakularnej efektywności dostępnych metod naukowcy poszukują rozwiązań również wśród substancji polecanych w medycynach ludowych różnych krajów i regionów. Tym razem chińscy naukowcy skupili się na jagodach goji (kolcowoju szkarłatnym albo zwyczajnym) i mechanizmach, w jakich mogą zapobiegać chorobie Alzheimera.  

W chorobie Alzheimera najbardziej chyba uchwytnym ogniwem jest odkładanie się w mózgu wokół neuronów patologicznego białka zwanego amyloidem β. Białko to uważa się za przyczynę śmierci komórek nerwowych i rozwoju demencji. Szuka się więc związków, które hamowałyby gromadzenie się amyloidu w układzie nerwowym.

Naukowcy wyizolowali z jagód kolcowoju zwyczajnego wielocukier, arabinogalaktan. W serii eksperymentów udało im się wykazać, że związek ten hamuje wytwarzanie i utrudnia agregację amyloidu Aβ42, nie wykazując przy tym objawów ubocznych. Niesie to nadzieje na wykorzystanie potencjału jagód kolcowoju w zapobieganiu czy nawet leczeniu choroby Alzheimera. Zanim jednak do tego dojdzie, upłynie pewnie wiele czasu i wiele jeszcze przed nami badań. Póki co pozostaje – dla dobra pamięci i sprawnego działania funkcji poznawczych – wykorzystywać kolcowój z nadzieją na skorzystanie z dobrodziejstw natury.

Źródło

Carbohydr Polym. 2018 Sep 1;195:643-651. An arabinogalactan from fruits of Lycium barbarum L. inhibits production and aggregation of Aβ42. Zhou L, Liao W, Chen X, Yue H, Li S, Ding K.