Naukowcy z Lipska i Wittenbergi (Niemcy) zwracają uwagę na narastający problem niedoboru witaminy D w niemieckiej populacji ludzi starych. I wskazują, czemu ten problem uważają za poważny. Wynika to wprost z działania biologicznego witaminy D i możliwych skutków jej braku w podeszłym wieku. 

Po pierwsze, piszą autorzy, trzeba sobie uświadomić, że brak aktywności, zwłaszcza niewychodzenie na świeże powietrze, jest ważnym czynnikiem zmniejszającym zasoby witaminy D. Po drugie, proces starzenia obejmujący m.in. kłębuszki nerkowe przyczynia się do zmniejszenia aktywności enzymów aktywujących w nerkach witaminę D (bez aktywacji w wątrobie i w nerkach witamina D nie będzie działać).

Niedawne metaanalizy prac naukowych, jak i od dawna ugruntowane obserwacje pozwalają przypuszczać, że witamina D w starości jest szczególnie ważnym elementem diety. W połączeniu z wapniem wpływa na ryzyko złamań (oba te składniki są niezwykle istotne dla prawidłowej budowy kości), być może też ma znaczenie dla zapobiegania upadkom, które są główną przyczyną złamań (podejrzewa się, że witamina D może wpływać na na siłę i budowę mięśni szkieletowych i w ten sposób zmniejszać ryzyko). Wiele jest też dowodów, że witamina D ma znaczenie w astmie i w zapobieganiu infekcjom układu oddechowego, które u osób starszych są znacznie istotniejszym problemem niż w młodej populacji.

Źródło

Z Gerontol Geriatr. 2018 Apr 17. Prevalence of vitamin D insufficiency and evidence for disease prevention in the older population. Kühn J, Trotz P, Stangl GI.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s