Białko i błonnik – weź przed posiłkiem

Podanie białka i błonnika tuż przed posiłkiem zmniejsza poposiłkowy szczyt stężenia glukozy i to zarówno u chorych na cukrzycę, jak i osób bez zaburzeń tolerancji glukozy.  Wiąże się to z poprawą wczesnego wydzielania insuliny przez trzustkę w odpowiedzi na posiłek i może się odbywać za pośrednictwem glukagonopodobnego peptydu typu 1 (GLP-1).

GLP-1 należy do rodziny hormonów inkretynowych, które mają wielorakie działanie w cukrzycy typu 2: hamują wchłanianie glukozy, poprawiają wydzielanie insuliny, zwalniają opróżnianie żołądka i in. Przyczynia się to zmniejszenia stężenia glukozy, które po posiłku zawsze szybko rośnie (a u chorych na cukrzycę – zbyt szybko i zbyt długo utrzymuje się zwiększone).

Białko stymuluje wydzielanie insuliny i hormonów inkretynowych, czyli przyczynia się do lepszego metabolizmu cukru. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak u ludzi zadziała przyjęcie przed posiłkiem umiarkowanej ilości białka oraz błonnika (oba podawano w postaci batona).

Uczestnikom podawano baton przed albo po posiłku i w obu grupach sprawdzano tolerancję węglowodanów. Okazało się, że białko z błonnikiem podane po posiłku zmniejsza obciążenie organizmu glukozą (mierzone za pomocą pola pod krzywą glikemii poposiłkowej w okrese 0-180 min) o ok. 25%. Zjawisko to zachodziło zarówno u chorych na cukrzycę, jak i u zdrowych osób.  U chorych na cukrzycę dodatkowo obserwowano wzrost stężenia GLP-1 po podaniu białka i błonnika, co jest działaniem korzystnym, gdyż hormon ten poprawia metabolizm glukozy.

Warto zauważyć, że dwa nowoczesne leki do leczenia cukrzycy – eksenatyd i liraglutyd – należą do grupy analogów GLP, czyli naśladują działanie właśnie hormonów inkretynowych. Muszą być jednak podawane w zastrzykach podskórnych.

Źródło

J Diabetes Investig. 2018 Mar 4. Postprandial glucose-lowering effect of premeal consumption of protein-enriched, dietary fiber-fortified bar in individuals with type 2 diabetes mellitus or normal glucose tolerance. Bae JH, Kim LK, Min SH, Ahn CH, Cho YM.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s