Lucerna źródłem związków antyrakowych

Saponiny pochodzące z różnych odmian lucerny mają właściwości cytotoksyczne w stosunku do komórek nowotworowych – włoscy naukowcy ogłosili wyniki swojego eksperymentu. 

W ramach badania sprawdzano, jak mieszanina saponin uzyskanych z poszczególnych gatunków lucerny wpłynie na aktywność i przeżycie ludzkich komórek nowotworowych: raka szyjki macicy oraz raka piersi. Dodatkowo przeprowadzono badanie z użyciem saponin w połączeniu z klasycznym chemioterapeutykiem – cisplatyną.

Najskuteczniej hamowały rozmnażanie się komórek nowotworu monodesmozydy hederageniny i bajogeniny z Medicago arabica. Z wysoce oczyszczonych związków najskuteczniejsza okazała się także pochodna hederageniny. Wszystkie saponiny oraz prosapogeniny (czyli związki prekursorowe, które zostaną przekształcone do czynnych saponin po zadziałaniu enzymu) w połączeniu z cisplatyną zwiększały skuteczność tego chemioterapeutyku w komórkach raka szyjki macicy; co więcej, do komórek tych przedostawały się mniejsze ilości cisplatyny (co w przełożeniu na sytuację kliniczną pozwala mieć nadzieję na podobną skuteczność, ale mniej działań ubocznych chemioterapii).

Autorzy wskazują, że uzyskiwane z lucerny glikozydy hederageniny mają potencjał antynowotworowy oraz interesujące właściwości wzmacniania toksycznego działania cisplatyny na komórki rakowe.

Źródło

Anticancer Agents Med Chem. 2017 Nov 24;17(11):1508-1518. Activity of Saponins from Medicago species Against HeLa and MCF-7 Cell Lines and their Capacity to Potentiate Cisplatin Effect. Avato P, Migoni D, Argentieri M, Fanizzi FP, Tava A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s