W Iranie przeprowadzono badanie kliniczne, które wykazało skuteczność leczenia endometriozy za pomocą dwóch witamin o działaniu antyoksydacyjnym: C i E. 

Endometrioza to choroba, w której komórki błony śluzowej macicy (endometrium) pojawiają się w zupełnie niespodziewanych miejscach (np. w okolicach przydatków, w jamie otrzewnej). Problemem jest to, że komórki te podlegają wpływom hormonalnym, w związku z tym w cyklu miesiączkowym rosną i obumierają, dokładnie jak błona śluzowa macicy – tylko że ta ulega ewakuacji w postaci miesiączki, natomiast fragmenty endometrium w innych miejscach nie mają dokąd się wydostać i po wywołaniu krwawienia powodują reakcję zapalną. Objawem są regularnie nawracające bóle (w tym bardzo bolesne miesiączki), powstawanie blizn w miednicy mniejszej, trudności z zajściem w ciążę; jeśli choroby nie udaje się opanować metodami zachowawczymi, konieczne może być nawet wycięcie macicy. 

W irańskim badaniu udział wzięło 60 kobiet z endometriozą potwierdzoną w badaniu laparoskopowym, z których połowa otrzymywała witaminę C (1 g dziennie w dwóch dawkach podzielonych) oraz witaminę E (800 j. dziennie w dwóch dawkach podzielonych), a pozostałe pacjentki placebo. 

Po 8 tygodniach stwierdzono, że chore leczone witaminami miały mniejsze stężenia malonylodialdehydu (marker uszkodzeń błon komórkowych przez wolne rodniki), mniej reaktywnych form tlenu, ale także (a nawet przede wszystkim) uzyskały redukcję w zakresie bólu w miednicy mniejszej, złagodzenie bólów miesiączkowych i bólu w trakcie współżycia. 

Wyniki te wspierają hipotezę o dużym znaczeniu stresu oksydacyjnego w rozwoju endometriozy. Podejrzewa się, że do zagnieżdżenia komórek wyściełających macicę w nieprawidłowych miejscach dochodzi w wyniku „wstecznego miesiączkowania” tj. wypływu krwi miesiączkowej przez jajowody zamiast przez szyję macicy. Antyoksydanty temu zjawisku raczej nie zapobiegną, ale być może wpływają na kolejne etapy choroby, np. rozrost ognisk endometrium lub nasilenie reakcji zapalnej, co zdają się sugerować uzyskane w tym badaniu obserwacje. 

Na podstawie

Amini L, Chekini R, Nateghi MR, Haghani H, Jamialahmadi T, Sathyapalan T, Sahebkar A. The Effect of Combined Vitamin C and Vitamin E Supplementation on Oxidative Stress Markers in Women with Endometriosis: A Randomized, Triple-Blind Placebo-Controlled Clinical Trial. Pain Res Manag. 2021 May 26;2021:5529741. doi: 10.1155/2021/5529741. PMID: 34122682; PMCID: PMC8172324.