Brazylijscy naukowcy potwierdzają: hydrolizowany kolagen jest skutecznym nutraceutykiem poprawiającym stan skóry. 

Kolagen i peptydy kolagenowe, czyli jego kilkuaminokwasowe fragmenty powstałe w wyniku rozkładu całego białka, są wykorzystywane m.in. w kosmetologii, dermatologii i medycynie estetycznej z uwagi na działanie przeciwstarzeniowe. 

Brazylijczycy postanowili się przyjrzeć badaniom klinicznym, w których stosowano hydrolizaty kolagenu w celu poprawy stanu skóry – głównie chodziło o działanie przywracające młody wygląd. Skupili się na badaniach z randomizacją, podwójnie ślepą próbą i kontrolą: takich prac zidentyfikowano dziewiętnaście, z łącznym udziałem przeszło 1000 osób (co nie dziwne, 95% stanowiły kobiety). 

Metaanaliza wskazała, że suplementacja peptydów kolagenowych jest skuteczniejsza od placebo w aspekcie wpływu na stan nawilżenia skóry, jej elastyczność i nasilenie zmarszczek. Działanie przeciwstarzeniowe hydrolizowanego kolagenu jest widoczne po 3 miesiącach jego regularnego stosowania. 

Kolagen jest znany medycynie od wielu lat, wykorzystywany jest zresztą nie tylko w celach przeciwdziałania starzeniu, ale i choćby w ortopedii czy transplantologii. Jednak to w dermatologii szturmem zdobył pozycję jednego z najpopularniejszych nutraceutyków, co potwierdzają i badania kliniczne, i metaanalizy podobne do tej przeprowadzonej w Brazylii. 

Na podstawie

de Miranda RB, Weimer P, Rossi RC. Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis. Int J Dermatol. 2021 Mar 20. doi: 10.1111/ijd.15518. Epub ahead of print. PMID: 33742704.