Przegląd badań klinicznych poświęconych wpływowi olejków eterycznych na zasypianie wskazuje, że aromaterapia jest skutecznym sposobem w problemach ze snem. 

Analizę przeprowadzili naukowcy z Korei Południowej. Włączyli w nią 34 badania kliniczne opublikowane w pięciu światowych bazach prac naukowych. Aromaterapia okazała się korzystnie wpływać nie tylko na czas zasypiania, ale i łagodzić stres, redukować lęki, zmęczenie i poprawiać nastrój, a nawet zmniejszać ból i zwiększać apetyt. Lepsze efekty uzyskano za pomocą wykorzystywania konkretnych olejków niż ich mieszanek. Najlepiej przebadany pod tym kątem jest najsłynniejszy chyba olejek eteryczny, czyli olejek lawendowy.

Efekty takiej aromaterapii są według autorów istotne klinicznie, co oznacza, że inhalacje z olejków eterycznych mogą wspierać leczenie bezsenności (i bardziej ogólnych problemów związanych z zaburzeniami lękowymi i nastroju). Jeśli dzięki nim uda się ograniczyć potrzebę stosowania leków, to zaoszczędzi sporej części ludzi problemów związanych z uzależnieniem się od leków na bezsenność i ich działaniami niepożądanymi, co w skali globalnej może okazać się wręcz przełomowe – liczba ludzi cierpiących na bezsenność rośnie z każdym rokiem. 

Nie bez znaczenia jest też łatwość aplikacji olejków eterycznych w ramach arompaterapii przed snem – z ich stosowaniem radzą sobie nawet starsze osoby. 

Aromaterapia z użyciem olejków eterycznych bez wątpienia wpływa na pracę mózgu – przyłączenie lotnych cząsteczek do receptorów węchowych, a być może także przenikanie ich przez nabłonek w płucach do krwi i dalej – do mózgu, wiąże się z aktywacją obwodów zawiadujących wydzielaniem neurohormonów i przekaźników, w tym endorfin, naturalnych substancji o działaniu przeciwbólowym i poprawiających nastrój. 

Na podstawie

Cheong MJ, Kim S, Kim JS, Lee H, Lyu YS, Lee YR, Jeon B, Kang HW. A systematic literature review and meta-analysis of the clinical effects of aroma inhalation therapy on sleep problems. Medicine (Baltimore). 2021 Mar 5;100(9):e24652. doi: 10.1097/MD.0000000000024652. PMID: 33655928; PMCID: PMC7939222.