Eleganckie badanie kliniczne po raz kolejny wskazuje na właściwości przeciwbólowe olejku lawendowego. 

W Iranie zbadano skuteczność aromaterapii olejkami eterycznymi u 150 chorych przebywających na oddziale intensywnej terapii. Do badania wybrano osoby przytomne, z bólem różnego pochodzenia, a zastosowano aż dwie interwencje: inhalacje olejkiem lawendowym oraz olejkiem z pomarańczy gorzkiej. Co więcej, ich skuteczność porównano z placebo. 

Inhalacje trwały po 30 minut i rozpoczynały się drugiego dnia od przyjęcia na oddział. W grupie placebo nie stosowano olejków eterycznych, tylko roztwór soli fizjologicznej. Pacjentów proszono o ocenę nasilenia bólu w wizualnej skali analogowej (pozwalającej na nadanie bólowi punktacji od 1 do 10) czterokrotnie: przed interwencją, bezpośrednio po niej, po godzinie i po trzech godzinach od inhalacji. 

Analiza wyników wskazała, że w grupie otrzymującej olejek lawendowy ból łagodniał systematycznie od pierwszej aż do trzeciej godziny po inhalacji, osiągając po tym czasie prawie o połowę mniejsze nasilenie. W przypadku pomarańczy gorzkiej wyniki były o połowę gorsze i zbliżone do tych uzyskanych w grupie placebo (w której notabene także uzyskano redukcję bólu – co znakomicie unaocznia wpływ umysłu na percepcję nieprzyjemnych wrażeń). 

Według autorów w oparciu o te wyniki można rozważać stosowanie olejku lawendowego w celu redukcji bólu u cierpiących pacjentów oddziałów OIT. Aromaterapia jest prosta w aplikacji, niedroga, skuteczna – a każda taka metoda, która pozwoli ograniczyć ból, może prowadzić do redukcji zapotrzebowania na leki przeciwbólowe i w związku z tym jest atrakcyjna z uwagi na możliwość ograniczania działań niepożądanych tychże. Nie mówiąc już o wciąż jeszcze spotykanej „wstrzemięźliwości” personelu medycznego w podawaniu narkotycznych leków przeciwbólowych i w związku z tym nieefektywnym często zwalczaniu bólu – ale to temat na osobną dyskusję. 

Na podstawie

Karimzadeh Z, Azizzadeh Forouzi M, Tajadini H, Ahmadinejad M, Roy C, Dehghan M. Effects of lavender and Citrus aurantium on pain of conscious intensive care unit patients: A parallel randomized placebo-controlled trial. J Integr Med. 2021 Jan 14:S2095-4964(21)00006-6. doi: 10.1016/j.joim.2021.01.006. Epub ahead of print. PMID: 33516726.