Brazylijscy naukowcy zbadali wpływ suplementacji wybranych probiotyków na psychikę młodych żołnierzy podczas działań na poligonie. 

Celem badania było sprawdzenie, czy probiotyki ujawnią swoje korzystne działania i czy będzie można je wykorzystwać do poprawy efektywności działań na polu walki. Ćwiczenia na poligonie wiążą się z dużym obciążeniem fizycznym i psychicznym, dlatego poszukuje się najróżniejszych sposobów zmniejszania tego stresu.

Uczestnikom badania (w liczbie 65) podawano probiotyk albo placebo; probiotyk dostarczano w ciekawej formie, mianowicie zmieszany z lodami. Producent lodów dodawał do nich szczepy Lactobacillus acidophilus oraz Bifidobacterium animalis, wzbogacał je też o prebiotyk („odżywkę” dla bakterii) inulinę. Ocenę stanu klinicznego prowadzono przed rozpoczęciem badania, po rozpoczęciu suplementacji oraz po 5 dniach ćwiczeń. 

W obu grupach zaobserwowano spadek miana przeciwciał IgA w błonach śluzowych (typowe zjawisko związane z obniżeniem odporności po wyczerpującym wysiłku fizycznym). Suplementowane bakterie nie wpływały na stopień redukcji tych przeciwciał. To, co różniło obie grupy, to odczuwane przez żołnierzy napięcie i senność, które w grupie otrzymującej probiotyki były wyraźnie mniejsze. To, jak się wydaje, skutki działania psychobiotycznego dobroczynnych bakterii jelitowych. Mogą wpływać na proces podejmowania decyzji na polu walki, stąd zrozumiałe zainteresowanie wojskowych prostymi i niedrogimi metodami przyczyniającymi się do redukcji stresu, i to zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Na podstawie

Valle MCPR, Vieira IA, Fino LC, Gallina DA, Esteves AM, da Cunha DT, Cabral L, Benatti FB, Maróstica MR, Batista ÂG, Santos R, Pastore GM, Sartoratto A, Sivieri K, Tizioto PC, Coutinho LL, Antunes AEC. Immune status, well-being and gut microbiota in military supplemented with synbiotic ice cream and submitted to field training: a randomised clinical trial. Br J Nutr. 2021 Feb 17:1-31. doi: 10.1017/S0007114521000568. Epub ahead of print. PMID: 33593462.