Naukowcy z Chin i Japonii przedstawili wyniki metaanalizy dziesięciu chińskich badań klinicznych nad zastosowaniem witaminy C w leczeniu przeziębienia. 

Zachodnie badania przynosiły nie do końca spójne wyniki, i dużą część z nich przeprowadzono, porównując witaminę C z placebo, co jest niejako standardem oceny skuteczności danej interwencji w Europie i USA. Tymczasem większość badań w Chinach porównywało witaminę C dodaną do terapii przeciwwirusowej z samą terapią przeciwwirusową. 

Wybrane do metaanalizy badania objęły grupę nieco ponad 1000 osób i obejmowały okres po 2007 r. Wyniki wskazały, że witamina C dodana do leczenia antywirusowego istotnie skraca czas trwania choroby, łagodzi kaszel i zmniejsza katar. Zdaniem autorów dzieje się tak, ponieważ witamina C działa przeciwzapalnie (ma działanie antyhistaminowe i redukuje wytwarzanie prozapalnych prostaglandyn), a jednocześnie stymuluje układ odpornościowy i ułatwia zwalczanie wirusów.

Autorzy przy okazji krytycznie oceniają rutynowe podejście do leczenia przeziębień w Chinach i za wzór stawiają raczej nauki zachodnie niż wschodnie. Zwracają uwagę, że w Chinach nie zaleca się rutynowo witaminy C (a na pewno rzadziej niż w Europie i w USA), nadużywa się leków antywirusowych (np. rybawiryny, która powinna być rezerwowana do znacznie cięższych zakażeń) i antybiotyków. Optują za łączeniem leków typowo zachodnich (ale raczej przeciwzapalnych, dostępnych bez recepty, niż silnych leków przeciwwirusowych) z tradycyjną medycyną chińską.   

Na podstawie

Biomed Res Int. 2020 Oct 9;2020:8573742. Vitamin C as a Supplementary Therapy in Relieving Symptoms of the Common Cold: A Meta-Analysis of 10 Randomized Controlled Trials. Li Ran et al.