Naukowcy z oddziału kardiochirurgii szpitala w Jinan (Chiny) przyjrzeli się skuteczności gumy guar, nutraceutyku wchodzącego w skład niektórych preparatów na odchudzanie lub mających zmniejszać problem z cholesterolem, w obniżaniu ciśnienia tętniczego.

Hipotezą wyjściową było, że guma guar będzie w niewielkim stopniu zmniejszała ciśnienie tętnicze i że mogłaby stanowić alternatywę dla leków u osób z niewielkim nadciśnieniem. Autorzy przeprowadzili metaanalizę dziewięciu kontrolowanych badań klinicznych, w których oceniano wpływ gumy guar na ciśnienie tętnicze i wykazali, że:

  • guma guar ogólnie zmniejsza ciśnienie skurczowe i rozkurczowe o średnio ok. 1 mmHg (bardzo niewielki efekt);
  • w grupie chorych na cukrzycę lub zespół metaboliczny efekt ten jest nieco większy: ciśnienie skurczowe malało średnio o 3,3 mmHg, a jeśli dawka gumy guar przekraczała 15 g, redukcja rosła do przeszło 6 mmHg, co już jest efektem zdecydowanie godnym zauważenia – taka redukcja ciśnienia tętniczego powinna przełożyć się na zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego w dłuszej perspektywie, oczywiście pod warunkiem jej utrzymania.

Guma guar wbrew polskiej nazwie nie jest sztucznym produktem, tylko naturalną substancją uzyskiwaną z nasion rośliny strączkowej Cyamopsis tetragonoloba. Jest źródłem rozpuszczalnego błonnika i to on może odpowiadać za wpływ na ciśnienie tętnicze, choć wciąż nie jest jasny mechanizm tego działania – podejrzewa się m.in. uczestnictwo flory jelitowej.

Na podstawie
Shao B, Li H, Zhang P, Teng X, Wang H, Verdi T, Bhat LT, Zhang F. The effect of gum consumption on blood pressure as a risk factor for coronary heart disease: A meta-analysis of controlled trials. Int J Vitam Nutr Res. 2021 Jan 21:1-11. doi: 10.1024/0300-9831/a000696. Epub ahead of print. PMID: 33472439.