Potencjalnie nowe wykorzystanie wąkrotki azjatyckiej (łac. Centella asiatica, ang. pennywort, chin. gotu kola) odkryli koreańscy biotechnolodzy. Ich eksperymenty wskazują, że zioło to może wspomagać komórki siatkówki oka i w ten sposób zapobiegać jej zwyrodnieniom związanym z procesami starzenia. 

Byłby to kolejny argument naukowy uzasadniający odmładzające właściwości wąkrotki azjatyckiej przypisywane jej przez medycynę ludową Dalekiego Wschodu. Eksperyment, o którym mowa, przeprowadzony został na hodowlach komórek siatkówki i musi jeszcze zostać potwierdzone, że działanie to występuje u ludzi. 

Badacze symulowali stres oksydacyjny, traktując komórki siatkówki toksynami i sprawdzając, jak na skutki takiego działania wpłynie ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej. Okazało się, że:

  • wąkrotka azjatycka zapobiegała śmierci komórek siatkówki po zaaplikowaniu toksyn;
  • zwiększała wychwyt glukozy, co świadczy o przyspieszeniu metabolizmu komórek;
  • utrzymywała poziomy kluczowych dla życia enzymów i markerów stresu na prawidłowym poziomie;
  • zwiększała poziom barwnika światłoczułego – rodopsyny i jej składowej opsyny. 

Autorzy wierzą, że badanie to jest krokiem w stronę wykorzystania wąkrotki azjatyckiej do zapobiegania zwyrodnieniom siatkówki związanym z wiekiem. Jeśli faktycznie pozwoli to zapobiegać utracie wzroku w badaniach klinicznych, może okazać się pomocą dla milionów ludzi dotkniętych zwyrodnieniem plamki żółtej (cierpi na nie prawie połowa osób po 80 r.ż.).

Na podstawie

Nutr Res Pract. 2020 Jun;14(3):203-217. Centella asiatica extract prevents visual impairment by promoting the production of rhodopsin in the retina. Park DW, Jeon H, So R, Kang SC.