Analiza badań zachodnich oraz chińskich potwierdza związek witaminy C z ciśnieniem tętniczym. 

Naukowcy z ośrodków medycznych w Chinach i Japonii sprawdzili siłę korelacji między stężeniem witaminy C we krwi a ciśnieniem tętniczym. Do analizy włączono 22 prace naukowe, w tym 4 chińskie. 

Stwierdzono, że u chorych na nadciśnienie tętnicze stężenie witaminy C jest niższe niż u osób bez nadciśnienia (średnio o ok. 15 μmol/l), a im ono jest  niższe – tym większe ciśnienie tętnicze, zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe (stopień korelacji nie jest imponujący, ale podobny w obu przypadkach). 

Jak autorzy tłumaczą te obserwacje? Nasuwa się teoria uszkodzeń powodowanych przez wolne rodniki – witamina C może ratować przed nimi komórki śródbłonka (jest to delikatna warstwa komórek wyściełająca wnętrze tętnic), a te dzięki temu mogą lepiej pełnić swoje funkcje (jedną z nich jest regulacja skurczu i rozkurczu naczyń, a trwałe utrzymywanie naczyń w rozkurczu wiąże się z niższym ciśnieniem tętniczym). 

Autorzy zwracają uwagę, że stężenie witaminy C wykazuje spore różnice osobnicze (podobnie jak jej efekty w badaniach naukowych) i nie wiadomo, czy u każdego chorego na nadciśnienie odpowiednie zaopatrzenie w witaminę C będzie miało ten sam efekt. Pojawiła się jeszcze jedna ciekawa obserwacja – stężenie witaminy C było wyraźnie zmniejszone u osób regularnie przyjmujących leki na nadciśnienie i według autorów może to świadczyć o nowym działaniu niepożądanym tych leków (i choć trzeba przyznać, że to daleko idąca hipoteza, to wykluczyć jej póki co nie można). 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że biorąc pod uwagę całokształt badań naukowych poświęconych witaminie C w nadciśnieniu tętniczym, Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego niedawno uwzględniło witaminę C wśród nutraceutyków skutecznych w tej chorobie

Zapewnienie odpowiedniej ilości witaminy C z pewnością nie zaszkodzi; natomiast chorzy stosujący przewlekle leki na nadciśnienie nie powinni po przeczytaniu tej informacji ich odstawiać, tylko jeszcze większą uwagę przyłożyć do witaminy C – jeśli nie zapewniają jej w codziennej diecie, rozważyć suplementację. 

Na podstawie

Cardiovasc Ther. 2020 Apr 29;2020:4940673. Association between Serum Vitamin C and the Blood Pressure: A Systematic Review and Meta-Analysis of Observational Studies. Ran L, Zhao W, Tan X, Wang H, Mizuno K, Takagi K, Zhao Y, Bu H.