Dzięki autorom z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Teheranie (Iran) mamy możliwość zapoznania się z substancjami stosowanymi w medycynie ludowej tego kraju do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Wiedza ta ma co najmniej setki, o ile nie tysiące lat, co więcej, po części wsparta jest nowoczesnymi badaniami przedklinicznymi, które wskazują możliwe molekularne czy też mechanistyczne (w każdym razie: farmakologiczne) podłoże ich skuteczności.
Takich mechanizmów autorzy zidentyfikowali co najmniej kilka. Nutraceutyki mogą pomagać w chorobie zwyrodnieniowej stawów:
- pomagając schudnąć (mniejsza masa ciała oznacza mniejsze obciążenia dla stawów, zwłaszcza kolanowych, które są często objęte chorobą zwyrodnieniową i powodują nie tylko ból, ale i poważne utrudnienia w poruszaniu się);
- działając przeciwzapalnie (redukcja zapalenia powstrzymuje postępującą destrukcję struktur stawu, zwłaszcza chrząstki stawowej);
- wpływając przeciwbólowo;
- działając antyoksydacyjnie (jeśli uda się uzyskać takie silne i trwałe działanie wewnątrz stawu, w teorii powinno utrudniać i spowalniać niszczenie chrząstki i błony maziowej).
Zadziwiające jest bogactwo tradycyjnej medycyny perskiej, w tym konkretnym wskazaniu stosuje ona przeszło 250 produktów! Tylko garstka z nich jednak została przebadana, i głównie dotyczy to badań przedklinicznych. Kilka zyskało jednak szczególną uwagę naukowców, ma więc „najmocniejsze dane” (spośród reszty) co do potencjalnej skuteczności w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Są to:
- czosnek;
- żywica balsamowca indyjskiego (Commiphora mukul, guggul);
- len zwyczajny;
- rumianek;
- czarnuszka siewna;
- imbir;
- czarny pieprz.
Biorąc pod uwagę, że współczesne metody nie pozwalają na skuteczne wyleczenie z choroby zwyrodnieniowej stawów, a silne leki, o czym się mówi coraz częściej, mają poważne działania uboczne, poszukuje się naturalnych produktów, które by wspomagały terapię. Do takich należy obecna już od dawna w wytycznych postępowania lekarskiego chondroityna z glukozaminą. Warto też z pewnością zainteresować się tym, co ma do powiedzenia medycyna ludowa, zwłaszcza omawianego regionu – ma wiekowe tradycje, nawet jeśli jest uboga w dowody z randomizowanych badań klinicznych z podwójnie ślepą próbą.
Na podstawie
Curr Drug Discov Technol. 2020 Mar 15. An evidence-based review of medicinal plants used in traditional Persian medicine for treatment of osteoarthritis. Karami S, Shamshiri S, Abdollahi M, Rahimi R.