Chorzy na alergię nierzadko zupełnie inaczej widzą wiosnę niż pozostali ludzie. Pora roku, która dla innych niesie nową energię po zimie, dla osób z alergicznym nieżytem nosa potrafi być koszmarem. Unoszące się w powietrzu pyłki zawierają alergeny, na które reaguje błona śluzowa jamy nosowej – rozwijające się zapalenie prowadzi do zatkania nosa, kataru, łzawienia, pojawia się kichanie, świąd, trudności ze snem czy bólu głowy. Ale jest nadzieja.

Zdarza się, o czym warto wiedzieć, że osoba taka nawet nie wie, że ma alergię na pyłki. Mimo że co roku na wiosnę doznaje tych samych objawów, nie kojarzy ich z alergią, tylko z zakażeniami wirusowymi. A warto chorobę zdiagnozować, bo możliwe jest i leczenie, i profilaktyka, które warto omówić z lekarzem.

Lekarze z Indii wskazują tymczasem na istotną rolę witaminy D w alergiach, zwłaszcza w alergicznym nieżycie nosa. Przeprowadzili badanie kliniczno-kontrolne, w ramach którego obserwowano dwie grupy chorych na katar sienny: jednym w ramach uzupełniania niedoborów podawano witaminę D w dawce 1000 j. dziennie, drudzy stanowili grupę kontrolną. Obserwacja trwała 3 miesiące i przyniosła interesujące wnioski:

  • mimo że w grupie witaminy D średnie stężenie tej witaminy w surowicy na samym początku było nieco niższe niż w grupie kontrolnej (20 wobec 28 ng/ml), po 3 miesiącach uzyskano znaczący jego wzrost i przewagę (38 wobec 27 ng/ml); i nie powinno to dziwić, wszak przyjmowanie witaminy D zwiększa jej stężenie we krwi;
  • jednak podobne zjawisko towarzyszyło nasileniu objawów mierzonemu przed i po zakończeniu badania – w grupie kontrolnej objawy były nieco mniej nasilone na początku, ale bardziej po 3 miesiącach – co każe przypuszczać, że podawanie witaminy D miało związek z redukcją objawów nieżytu nosa (chorzy ci bowiem „przeszli” z objawów silniejszych do słabszych, w porównaniu do grupy kontrolnej);
  • podobnie, ale znacznie silniej wyrażone były zmiany w zakresie ilości eozynofilów we krwi obwodowej (są to komórki układu odpornościowego uczestniczące w rozwoju reakcji alergicznej i ich liczba jest zgrubnym wyznacznikiem jej ciężkości) – w grupie witaminy D stwierdzono blisko ośmiokrotną ich redukcję, znacznie przekraczającą rozmiarami zmiany obserwowane w grupie kontrolnej.

Autorzy wskazują, że witamina D ma najprawdopodobniej rolę wygaszającą reakcję alergiczną i jej suplementacja jest w stanie łagodzić objawy alergicznego nieżytu nosa u osób z niedoborem tej witaminy. A biorąc pod uwagę, że w okres wiosenny w naszym kraju wchodzimy po kilku miesiącach przewagi ciemności, czyli z brakiem witaminy D – osoby, które jej nie suplementują, a cierpią na katar sienny, powinny bardzo poważnie się zastanowić nad tym prostym i tanim sposobem leczenia.

Na podstawie

Indian J Otolaryngol Head Neck Surg. 2019 Nov;71(Suppl 3):2225-2230. Vitamin D: A Modulator of Allergic Rhinitis. Agarwal S, Singh SN, Kumar R, Sehra R.