Żel aloesowy składa się w 96 proc. z wody i w 4 proc. z substancji biologicznie aktywnych o wielorakim działaniu. Naukowcy z Korei Płd. i USA wykazali, że wodny ekstrakt z aloesu uzyskany w nowatorski sposób ma lepsze właściwości przeciwgrypowe niż tradycyjne ekstrakty alkoholowe. 

Wielocukry zawarte w żelu aloesowym na potrzeby badań naukowych ekstrahuje się metanolem, problem w tym, że uzyskany ekstrakt trudno podawać ludziom z uwagi na toksyczne działanie rozpuszczalnika. Podejrzewa się też, że za działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe aloesu odpowiada raczej współdziałanie licznych składników żelu niż jeden konkretny związek. Autorzy omawianej pracy badawczej wykorzystali zjawisko kawitacji zachodzące pod wpływem ultradźwięków, by rozerwać ściany komórkowe i ułatwić ekstrakcję zawartości wnętrza komórek, a wraz z nią całego bogactwa aloesu. Skuteczność tak uzyskanych ekstraktów porównano z wyciągami bazującymi na metanolu i etanolu.

Okazuje się, że nowa metoda ekstrahowania żelu jest skuteczniejsza od tradycyjnych, zapewnia większą ilość wyizolowanych fenoli i polifenoli, a skuteczność antywirusowa tak uzyskanego wodnego ekstraktu jest nawet większa niż ich alkoholowych odpowiedników. Prawdopodobnie woda połączona z wykorzystaniem kawitacji powoduje uzyskiwanie większej ilości antrachinonów (emodyny, aloiny, chryzofanolu), które, jak wykazano w innych badaniach, są skuteczne nie tylko wobec wirusa grypy, ale i cytomegalowirusa, wirusa opryszczki czy polio.

Autorzy mają nadzieję, że ich praca zwróci uwagę przemysłu farmaceutycznego na nowe możliwości wytwarzania leków przeciwwirusowych z użyciem ultradźwięków i żelu aloesowego, zwłaszcza że produkty tak uzyskane wydają się całkowicie nietoksyczne.

Źródło

Sci Rep. 2018 Dec 12;8(1):17782. Ultrasound mediated accelerated Anti-influenza activity of Aloe vera. Gansukh E, Gopal J, Paul D, Muthu M, Kim DH, Oh JW, Chun S.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s