Póki co efekt wykazano w ciekawym teście w laboratorium, ale ma on spory potencjał w przyszłym wykorzystaniu w kosmetologii i medycynie anti-aging. Naukowcy z University of Applied Sciences w Sigmaringen (Niemcy) pokazali, jak inkubacja ludzkich komórek nabłonkowych w roztworze koenzymu Q10 daje im „drugi oddech”.

Eksperyment rozpoczęto od pobrania fragmentów skóry od ochotników w różnym wieku. W pobranych bioptatach oceniano intensywność procesów oddychania komórkowego, która świadczy o efektywności mitochondriów do produkcji energii. Zgodnie bowiem z tzw. mitochondrialną teorią starzenia wraz z wiekiem kumulują się uszkodzenia materiału genetycznego i struktury mitochondriów, przez co komórka staje się niewydolna energetycznie – skutkiem może być np. niezdolność do produkcji kwasu hialuronowego, kolagenu i pojawianie się zmarszczek. I faktycznie – badanie wykazało wyraźną zależność między wiekiem i wytwarzaniem energii. Im starszy uczestnik badania, tym gorzej radziły sobie komórki z oddychaniem.

Kolejny etap polegał na zanurzeniu nabłonka uzyskanego z bioptatów w roztworze koenzymu Q10. Naukowcy zaobserwowali silny wzrost tempa przemian metabolicznych – można powiedzieć, że oddychanie wręcz „ruszyło z kopyta”. Zadziwiające te obserwacje autorzy badania porównali do spięcia obwodu elektrycznego za pomocą krokodylków – tak jakby koenzym Q10 był brakującym ogniwem łańcucha, w którym popłynął prąd. I tak prawdopodobnie jest – hipoteza badaczy mówi, że w mitochondriach musiało brakować koenzymu Q10, przez co nie działał optymalnie łańcuch elektronowy – a jego dodanie do środowiska wypełniło luki.

Jak piszą autorzy, wyniki wskazują na potencjał koenzymu Q10 w odwracaniu efektów starzenia komórek, a może nawet łagodzeniu przebiegu chorób przewlekłych.

Źródło

J Aging Res. 2018 Sep 5;2018:6354680. Age-Dependent Loss of Mitochondrial Function in Epithelial Tissue Can Be Reversed by Coenzyme Q10. Schniertshauer D, Gebhard D, Bergemann J.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s