Nie milkną echa być może przełomowej pracy prof. Paula Marika z zeszłego roku, w której wykazał on, że dodanie do standardu leczenia sepsy dożylnej witaminy C poważnie zmniejsza śmiertelność. Na świecie jego badania wzbudziło zarówno wielkie zainteresowanie, jak i opór, są też jednak naukowcy, którzy podchwycili tę ideę, i prowadzą kolejne badania. 

Jing Li ze szpitala w Santa Barbara w Kalifornii (USA) dokonał metaanalizy trzech dostępnych badań klinicznych, w ramach których u chorych na sepsę wykorzystywano witaminę C. O dziwo, dwa z nich były przeprowadzone jeszcze przed publikacją wyników przez prof. Marika, ale nie wzbudziły aż takiej sensacji.

Z obecnej pracy wynika, że redukcja śmiertelności może być jeszcze większa, niż opisywał to prof. Marik – ta statystyka wskazuje na zmniejszenie ryzyka zgonu o przeszło 80 proc. Istotne działanie witaminy C wydaje się potwierdzać również taki parametr, jak czas podawania leków obkurczających naczynia. Są to leki, które przeciwdziałają charakterystycznemu dla wstrząsu septycznego zjawisku, jakim jest totalne poszerzenie naczyń oporowych i spadek ciśnienia systemowego. Dopóki to zjawisko nie ustąpi, życie chorego zależy od kroplówki z lekami, które mu przeciwdziałają, dzięki czemu serce jest w stanie tłoczyć krew i dostarczać ją do wszystkich tkanek i narządów. Chorzy, którym podawano witaminę C, istotnie krócej otrzymywali leki z tej grupy, co przemawia za tym, że szybciej „wychodzili” ze stanu niewystarczającego ciśnienia.

Autor podkreśla, że mimo ogromnie interesujących wyników metaanalizy, danych było wciąż stosunkowo mało i do wysnucia ostatecznych wniosków potrzeba przeprowadzenia większej ilości badań klinicznych. „Jeśli jednak ten związek [między witaminą C a śmiertelnością] się potwierdzi, witamina C ma ogromny potencjał w poprawie jakości leczenia i redukcji zgonów – dzięki niewielkiej cenie i powszechnej dostępności” – konkluduje.

Źródło

Crit Care. 2018 Oct 11;22(1):258. doi: 10.1186/s13054-018-2191-x. Evidence is stronger than you think: a meta-analysis of vitamin C use in patients with sepsis. Li J

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s