Są wytyczne suplementacji witaminy D w Polsce. Grupa czołowych polskich naukowców najróżniejszych specjalności: są wśród m.in. pediatrzy, endokrynolodzy, ginekolodzy – opracowała oficjalne zalecenia dotyczące tego ile, komu i w jakiej dawce podawać witaminę D.

Zalecenia pomagają dobrać odpowiednią dawkę witaminy D w zależności od wieku Polaków. Najważniejsze z nich mówi, że w okresie od maja do września większość z nas powinna zadbać o to, by codziennie wyjść na słońce (na co najmniej 15 min) w godz. 10.00-15.00, ale z odsłoniętymi ramionami i nogami. Tu ze swojej strony dodam, że jeszcze lepiej zdjąć koszulkę i że dobrze by było, aby to słońce operowało poza miastem, bo smog całkiem skutecznie filtruje promieniowanie UV, które jest konieczne do produkcji witaminy D w skórze. Na słońcu nie należy jednak przebywać zbyt długo bez filtrów chroniących przed promieniowaniem UV!

Dawkowanie witaminy D w poszczególnych grupach wiekowych (z wyłączeniem noworodków) przedstawia się następująco:

  • 1-10 r.ż. – jeśli spełniona jest zasada przebywania na słońcu – suplementacja niekonieczna, ale zalecana; jeśli nie – suplementacja witaminy D w ilości 600-1000 j.m. dziennie (wielkość dawki zależy od masy ciała i diety); warto dodać, że w Polsce dostarczyć witaminę D z dietą jest niezwykle trudno – jakieś szanse mają chyba głównie wielbiciele ryb i owoców morza;
  • 11-65 r.ż. – jw., ale dawka witaminy D wynosi 800-2000 j.m. dziennie;
  • 65-74 r.ż. lub osoby z ciemną karnacją – 800-2000 j.m. dziennie przez cały rok;
  • >75 r.ż. – 2000-4000 j.m. dziennie przez cały rok;
  • kobiety planujące zajście w ciążę, ciężarne lub karmiące piersią: zgodnie z zasadami ogólnymi, najlepiej jednak pod kontrolą stężenia witaminy D we krwi (30-50 ng/ml), a jeśli nie ma takiej możliwości – 2000 j.m. dziennie.

Dwie grupy szczególne wymagają innego dawkowania:

  • osoby otyłe – powinny stosować dwukrotność dawki podanej wyżej;
  • osoby z grupy ryzyka, czyli z chorobą, która albo powoduje niedobór witaminy D, zaburzenia jej metabolizmu albo w której witamina D jest zużywana bądź w której pełni rolę prewencyjno-leczniczą – maksymalne dawki dla wieku (spis tych chorób znajduje się na obrazku poniżej).
grupy_ryzyka_niedoboru_wit_D
Grupy ryzyka niedoboru witaminy D

Duży nacisk autorzy zaleceń kładą na monitorowanie stężenia witaminy D we krwi podczas suplementacji. Ważne jest to o tyle, że w przypadku, gdy przekroczy 100 ng/ml, suplementację należy przerwać, bezwzględnie skonsultować się z lekarzem oraz sprawdzić stężenie wapnia w osoczu i moczu, aby uniknąć nieprzyjemnych stanów związanych z nadmiernym działaniem witaminy D.

Źródło

Front Endocrinol (Lausanne). 2018 May 31;9:246. Vitamin D Supplementation Guidelines for General Population and Groups at Risk of Vitamin D Deficiency in Poland-Recommendations of the Polish Society of Pediatric Endocrinology and Diabetes and the Expert Panel With Participation of National Specialist Consultants and Representatives of Scientific Societies-2018 Update. Rusińska A, Płudowski P, Walczak M, Borszewska-Kornacka MK, Bossowski A, Chlebna-Sokół D, Czech-Kowalska J, Dobrzańska A, Franek E, Helwich E, Jackowska T, Kalina MA, Konstantynowicz J, Książyk J, Lewiński A, Łukaszkiewicz J, Marcinowska-Suchowierska E, Mazur A, Michałus I, Peregud-Pogorzelski J, Romanowska H, Ruchała M, Socha P, Szalecki M, Wielgoś M, Zwolińska D, Zygmunt A.