Sport zabiera cynk i selen

Wysiłek fizyczny, zwłaszcza wyczerpujący, wiąże się ze zwiększonym wydalaniem cynku w moczu oraz spadkiem stężenia cynku i selenu we krwi. U sportowców należy więc monitorować te dwa metale i ustalić optymalną suplementację – piszą badacze (w tym specjaliści medycyny sportowej) z Uniwersytetów w Ekstremadurze i Salamance (Hiszpania).

Badanie przeprowadzono z udziałem 21 wyczynowych biegaczy średnio- i długodystansowych, u których sprawdzano zmiany stężenia ważnych metali (molibdenu, selenu i cynku) w przebiegu skrajnie wyczerpującego wysiłku. Grupę kontrolną stanowiło 26 studentów prowadzących siedzący tryb życia. Obie grupy przeszły test na bieżni, rozpoczynany od prędkości 10 km/h (sportowcy) lub 8 km/h (grupa kontrolna), z prędkością stopniowo zwiększaną o 1 km/h po przebiegnięciu 400 m.

Przed biegiem i po biegu sprawdzano stężenia wymienionych metali w moczu i we krwi. Analiza wskazała, że:

  • spoczynkowe stężenia molibdenu były większe u sportowców niż w grupie kontrolnej;
  • spoczynkowe stężenie selenu i cynku było istotnie mniejsze u sportowców niż w grupie kontrolnej;
  • bieg w grupie kontrolnej wywołał wzrost stężenia selenu we krwi, ale przyczyną okazały się zmiany hematokrytu (czyli względna ilość krwinek w danej objętości krwi);
  • u sportowców po wysiłku stwierdzono natomiast spadek stężenia selenu i cynku, przy czym ten ostatni metal był w zwiększonej ilości wydalany przez nerki (stwierdzono wzrost jego stężenia w moczu).

U wyczynowych sportowców wyczerpujący wysiłek prowadzi do obniżenia ilości selenu i cynku, przy czym w tym ostatnim przypadku przyczyną jest nasilone usuwanie tego metalu z organizmu. Nawet jednak w okresach między wysiłkami stężenia obu metali są niższe niż w grupie kontrolnej. Może to grozić deficytem i jest wskazówką do rozważenia dokładniejszego zbadania się i suplementacji mikroelementów.

Źródło

Biol Trace Elem Res. 2018 Apr 5. Influence of an Acute Exercise Until Exhaustion on Serum and Urinary Concentrations of Molybdenum, Selenium, and Zinc in Athletes. Maynar M, Muñoz D, Alves J, Barrientos G, Grijota FJ, Robles MC, Llerena F.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s