Witamina D dla lepszej erekcji

Witamina D jest ważna dla dobrostanu seksualnego mężczyzny, i jej suplementacja poprawia funkcje seksualne – ogłosili włoscy naukowcy z ośrodków medycznych w Neapolu, Ankonie i w Bolonii. 

Autorzy przeanalizowali retrospektywnie 114 mężczyzn, analizując ich stan kliniczny, parametry biochemiczne i zdrowie seksualne, a podgrupę 41 z nich ocenili przed i po suplementacji witaminy D.

W całej grupie analiza wykazała, że wyższe stężenia witaminy D istotnie korelowały z wyższymi wartościami testosteronu i wynikami uzyskanymi w Międzynarodowej Skali Oceny Erekcji (International Index of Erectile Function, IIEF). I vice versa, wyższe stężenia testosteronu korzystnie korelowały z wysoką sprawnością w zakresie erekcji.

Po suplementacji witaminy D odnotowano wzrost stężenia testosteronu (zarówno całkowitego, jak i frakcji wolnej, tj. biologicznie aktywnej), natomiast nie zmieniły się istotnie inne parametry wskazujące na zdrowie seksualne. Analiza regresji wskazała jednak, że duża zmiana stężenia witaminy D istotnie korelowała z poprawą w zakresie funkcji seksualnych po uwzględnieniu zmiany stężenia testosteronu.

Źródło

Int J Endocrinol. 2018 Jan 8;2018:3720813. Vitamin D and Male Sexual Function: A Transversal and Longitudinal Study. Tirabassi G, Sudano M, Salvio G, Cutini M, Muscogiuri G, Corona G, Balercia G.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s