Nienasycone kwasy tłuszczowe przy pierwszych objawach autyzmu

Zespół pediatrów, położników, epidemiologów i psychiatrów z Ohio (USA) wskazuje, że suplementacja kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, 6 i 9 jest bezpieczna i daje efekty u dzieci, które urodziły się przedwcześnie, jeśli zastosuje się ją, gdy pojawią się u nich pierwsze podejrzenia autyzmu. 

Naukowcy wyszli z założenia, że skoro – co wykazano we wcześniejszych badaniach – kwasy omega-3, a konkretnie dokozaheksaenowy, korzystnie wpływa na rozwój czynności poznawczych u wcześniaków, a kombinacja kwasów omega-3 z kwasem gamma-linolenowym korzystnie wpływa na ADHD (zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi), to nienasycone kwasy tłuszczowe mogą być pomocne także w autyzmie.

Przeprowadzili więc badanie z udziałem 31 dzieci urodzonych przed 29 tyg. ciąży. Dzieci w momencie włączania do badania miały 18-38 miesięcy. Podzielono je na grupę otrzymującą suplementację kwasów omega-3, 6 i 9 oraz grupę kontrolną (otrzymującą olej rzepakowy). Eksperyment trwał 90 dni. Oceniano objawy autyzmu i związane z nimi zachowania raportowane przez rodziców dzieci.

Jak się okazało, dzieci otrzymujące suplementację uzyskały większą redukcję w skali oceniającej emocje społeczne niż dzieci z grupy placebo. 

Autorzy zwracają uwagę, że była to jedyna wychwycona zmiana, ale też przyznają, że grupa badana była mała i w związku tym potrzebne jest w przyszłości większe badanie, aby ocenić przydatność tej interwencji – konieczne zwłaszcza z uwagi na niedostatek metod leczenia autyzmu wczesnodziecięcego, którym wcześniaki są szczególnie zagrożone.

Źródło

J Nutr. 2018 Feb 1;148(2):227-235. ω-3 and ω-6 Fatty Acid Supplementation May Reduce Autism Symptoms Based on Parent Report in Preterm Toddlers. Keim SA, Gracious B, Boone KM, Klebanoff MA, Rogers LK, Rausch J, Coury DL, Sheppard KW, Husk J, Rhoda DA.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s