Jak dieta młodych matek wpływa na ryzyko chorób u dzieci

Autorzy z Wielkiej Brytanii i USA przeprowadzili analizę dostępnych prac naukowych, opublikowanych między 1946 a 2013 r. w języku angielskim lub hiszpańskim, poszukując związków diety w okresie ciąży i karmienia piersią (lub po prostu w pierwszym roku życia dziecka) z chorobami alergicznymi lub chorobami z autoagresji. Związek jest w przypadku pewnych chorób raczej ewidentny. 

Do analizy włączono przeszło 300 badań z udziałem ok. 1,5 miliona kobiet. Wyniki metaanalizy wskazują dość wiarygodnie, że:

  • 19 prac naukowych sugeruje, że doustna suplementacja probiotyków w późnym okresie ciąży i laktacji może zmniejszać ryzyko wyprysku atopowego (egzemy) o ok. 20 proc. (uniknie go 44 dzieci na 1000);
  • 6 prac sugeruje, że suplementacja olejem rybim w okresie ciąży i laktacji może zmniejszać ryzyko uczulenia na białko jaja kurzego o ok. 30 proc. (uniknie go 31 dzieci na 1000).

Nieco mniej wiarygodne obserwacje sugerują, że:

  • karmienie piersią zmniejsza ryzyko wyprysku alergicznego;
  • długie karmienie piersią zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 1 u dziecka;
  • probiotyki zmniejszają ryzyko uczulenia na mleko krowie.

W ramach tego przeglądu nie odnotowano wpływu innych składników diety niemowląt (witaminy, owoce, minerał, unikanie pewnych produktów) na częstość alergii i chorób z autoagresji, bo dane często było niekonkluzywne lub sprzeczne.

Jak podsumowują autorzy, wyniki tej pracy potwierdzają związek diety z alergiami i cukrzycą typu 1 (najczęstszą chorobą z autoagresji u dzieci) – zwłaszcza olejów rybich i probiotyków.

Źródło

PLoS Med. 2018 Feb 28;15(2):e1002507. Diet during pregnancy and infancy and risk of allergic or autoimmune disease: A systematic review and meta-analysis. Garcia-Larsen V, Ierodiakonou D, Jarrold K, Cunha S, Chivinge J, Robinson Z, Geoghegan N, Ruparelia A, Devani P, Trivella M, Leonardi-Bee J, Boyle RJ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s