Kwasy omega-3 poprawiają ukrwienie mózgu

Wg naukowców z Centrum Badań Klinicznych NeuroCure w Berlinie suplementacja kwasów omega-3 może poprawiać przepływ krwi w tych regionach mózgu, które typowo objęte są zmianami chorobowymi w łagodnych zaburzeniach poznawczych (są to, obrazowo mówiąc, stany „łagodniejszej demencji”). Poprawa ukrwienia, którą powodują, może ułatwić utrzymanie prawidłowej budowy tych regionów mózgu i opóźnić narastanie zaburzeń – a więc i odsunąć w czasie początki demencji. 

Badacze przeprowadzili eksperyment, w którym osobom z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi podawali w sposób losowy kwasy omega-3 albo placebo. Przed tą interwencją oraz po 26 tygodniach suplementacji sprawdzali przepływ krwi przez mózg za pomocą badań z użyciem rezonansu magnetycznego.

Kwasy omega-3 okazały się zwiększać zarówno prędkość przepływu krwi w badanych obszarach, jak i ilość krwi, jaka się w nich znajduje w danym momencie. Co ciekawe, zjawisko to nie wystąpiło u osób z grupy placebo.

Jak piszą autorzy, wpływanie za pomocą diety na ukrwienie mózgu może być atrakcyjnym sposobem zapobiegania demencji i leczenia zaburzeń poznawczych.

Źródło

J Prev Alzheimers Dis. 2018;5(1):26-30. Effects of Omega-3 Fatty Acids on Resting Cerebral Perfusion in Patients with Mild Cognitive Impairment: A Randomized Controlled Trial. Schwarz C, Wirth M, Gerischer L, Grittner U, Witte AV, Köbe T, Flöel A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s