Suplementacja 4 składników pomocna dla ciężarnych z cukrzycą

Cynk, magnez, witamina D i wapń stosowane przez 6 tygodni poprawiają wskaźniki gospodarki węglowodanowej oraz parametry lipidowe u kobiet z cukrzycą ciążową. 

Do badania włączono 60 kobiet z cukrzycą ciążową, w wieku 18-40 lat. Przydzielono je losowo do grupy otrzymującej suplement z cynkiem, magnezem, witaminą D i wapniem albo placebo. Próbki krwi na badania biochemiczne pobrano przed rozpoczęciem badania i po jego zakończeniu.

Po 6 tygodniach w grupie suplementowanej stwierdzono istotną redukcję stężenia glukozy we krwi, stężenia insuliny oraz poprawę wrażliwości tkanek obwodowych na insulinę. Co więcej, suplementacja istotnie zmniejszyła stężenie triglicerydów (szkodliwa frakcja lipidowa) i VLDL (cząsteczka przenosząca tłuszcze z wątroby do tkanek obwodowych).

Źródło

Appl Physiol Nutr Metab. 2018 Jan 9. Magnesium-zinc-calcium-vitamin D co-supplementation improves glycemic control and markers of cardio-metabolic risk in gestational diabetes: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Karamali M, Bahramimoghadam S, Sharifzadeh F, Asemi Z.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s