Działanie antynowotworowe cytryńca chińskiego

Dezoksyschisandryna, substancja z grupy lignanów obecna z cytryńcu chińskim (Schisandra chinensis) ma nie tylko działanie antyoksydacyjne, hepatoprotekcyjne i przeciwcukrzycowe, ale działa również antynowotworowo. 

Naukowcy z Kyung Hee University w Seulu (Korea Płd.) sprawdzili działanie dezoksyschisandryny na liniach komórkowych ludzkiego raka jajnika oraz jak wpływa na makrofagi towarzyszące nowotworowi.

Badana substancja zatrzymywała podział (czyli rozmnażanie) komórek rakowych i zmniejszała ilość wydzielanej przez nie cykliny E – ważnego białka uczestniczącego w cyklu komórkowym na poziomie przygotowania do syntezy DNA (nowotwory często produkują jej duże ilości, co wiąże się z ich rozrostem). Co ciekawe, w komórkach poddanych działaniu dezoksyschisandryny obserwowano zwiększoną produkcję wolnych rodników, a podanie przeciwutleniaczy zmniejszało działanie antynowotworowe dezoksyschisandryny.

Dezoksyschisandryna zmniejszała ekspresję licznych związków wydzielanych przez makrofagi towarzyszące guzowi, takich jak MMP-9, RANTES czy VEGF.

Komentarz

Jak widać, wolne rodniki mogą mieć i korzystne działanie – mogą uszkadzać komórki nowotworowe (a nie tylko przyczyniać się do ich powstawania). Problem w tym, że stosunkowo łatwo wyobrazić sobie usuwanie nadmiaru wolnych rodników w organizmie za pomocą diety (antyutleniacze są roznoszone z krwią do wszystkich narządów), trudniej natomiast wymyślić, jak dostarczyć wolne rodniki prosto do guza nowotworowego z ominięciem innych tkanek.

Z omawianego badania wynika, że dezoksyschizandryna działa wielotorowo. Nie tylko zatrzymuje podziały samych komórek rakowych, ale i hamuje aktywność nowotworu polegającą na „przekonaniu” naszych własnych makrofagów, aby mu ułatwiały rozwój. Makrofagi to komórki odpornościowe, których celem jest pożeranie mikroorganizmów. Nowotwór w jakiś sposób umie część z nich przekabacić na ciemną stronę mocy, by wydzielały substancje „rozrzedzające” tkankę łączną (tak działa wspomniane białko MMP-9) albo powodowały rozrost naczyń krwionośnych odżywiających guz (tak działa VEGF). Makrofagi te zostały nazwane „makrofagami towarzyszącymi guzowi” i właśnie ich szkodliwe działanie hamuje dezoksyschisandryna z cytryńca chińskiego.

Źródło

Nutrients. 2018 Jan 15;10(1). Deoxyschizandrin, Isolated from Schisandra Berries, Induces Cell Cycle Arrest in Ovarian Cancer Cells and Inhibits the Protumoural Activation of Tumour-Associated Macrophages. Lee K, Ahn JH, Lee KT, Jang DS, Choi JH.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s