Uwaga na chlorellę i bambusa. Zanieczyszczenie rtęcią

Polscy naukowcy z Zakładu Toksykologii i Bioanaliz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zbadali suplementy obecne na polskim rynku pod kątem obecności rtęci. Dwa z nich: jeden zawierający algi z gatunku Chlorella pyrenoidosa, drugi pędy bambusa – zawierają ilość rtęci przekraczającą dopuszczalne stężenia. 

Do badania użyto 24 suplementów obecnych na polskim rynku. Najpierw dokładnie je sproszkowano, potem identyfikowano rtęć za pomocą spektrometru masowego. W dwóch już wspomnianych suplementach zawartość rtęci przekraczała dopuszczalny limit 0,10 mg/kg. W pozostałych rtęć była co prawda również obecna, ale ich spożycie nie wiązałoby się z przekroczeniem dopuszczalnej tygodniowej dawki tego metalu ciężkiego.

Autorzy zwracają uwagę na konieczność systematycznych badań jakości suplementów dla bezpieczeństwa konsumentów.

Komentarz

Od czasu słynnego raportu NIK z początków 2017 r. wiadomo, że dostępne w Polsce suplementy mają duży problem z jakością, składem i zanieczyszczeniami. Zacytowana praca to jeszcze przypomina. Autorzy nie biorą pod uwagę, że wiele osób potrafi znacznie przekroczyć dawkowanie zalecane przez producenta, więc poziom rtęci w tych pozornie „bezpieczniejszych” suplementach też może przekroczyć dopuszczalne spożycie. Suplementy muszą więc pochodzić tylko z najlepszych źródeł – gwarantujących ich jakość i podlegających kontroli wyspecjalizowanych agencji, a nie polskich instytucji, które nie mają ani mocy przerobowych, ani wystarczających środków, by zapewnić bezpieczeństwo żywności (nawet tak prostej jak sól drogowa, o przepraszam, kuchenna).

Źródło

Biol Trace Elem Res. 2018 Jan 17. The Content of Mercury in Herbal Dietary Supplements. Brodziak-Dopierała B, Fischer A, Szczelina W, Stojko J.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s