Mangostan dostarcza związków o działaniu anty-HIV

Nauka nieprzerwanie dostarcza dowodów, że w naturze kryje się jeszcze wiele substancji o niepoznanym działaniu. Naukowcy z Tajlandii przeanalizowali składniki mangostanu: benzofenony, ksantony i bifenyle, pod kątem działania cytotoksycznego (wykorzystywanego w zwalczaniu nowotworów i przewlekłych zakażeń wirusowych) oraz anty-HIV. 

Najwyższą cytotoksycznością charakteryzował się 4,6,3′,4′-tetrahydroksy-2-metoksybenzofenone oraz makluraksanton. Z kolei 1,5-dihydroxyksanton miał  najsilniejsze działanie antywirusowe w teście tworzenia syncytium (jest to prosty test, w którym bada się, jak silnie dana substancja hamuje tworzenie syncytium przez komórki zakażone wirusem HIV – w wyniku zakażenia komórki łączą bowiem w jeden wielki konglomerat, a to już jest widoczne w dostępnej powszechnie mikroskopii – w odróżnieniu od samego wirusa). Z kolei 2-(3,3-dimetyloallylo)-1,3,7-trihydroksyksanton był najskuteczniejszy w teście z odwrotną transkryptazą wirusa HIV (ten test z kolei pozwala ocenić ilość wytworzonych w wyniku zakażenia kopii potomnych wirusa – jest ich tym więcej, im większa aktywność odwrotnej transkryptazy, enzymu pozwalającego przepisać wirusowi swój materiał genetyczny do nici DNA – a aktywność odwrotnej transkryptazy stosunkowo łatwo zmierzyć).

Komentarz

Leków przeciwwirusowych wciąż jest stosunkowo mało, przynajmniej w porównaniu z liczbą dostępnych antybiotyków przeciwbakteryjnych. Jak widać, w naturze, a nie tylko w laboratoriach, kryją się wciąż substancje o potencjale antywirusowym i to niewątpliwie cieszy i wskazuje na kolejne korzyści diety bogatej w owoce i warzywa, czasami dość konkretne. Co nie oznacza bynajmniej, żeby odstawiać leki antyretrowirusowe, a przynajmniej nie bez konsultacji z lekarzem specjalistą chorób zakaźnych!

Źródło

Phytochemistry. 2018 Jan 2;147:68-79. Anti-HIV and cytotoxic biphenyls, benzophenones and xanthones from stems, leaves and twigs of Garcinia speciosa. Pailee P, Kuhakarn C, Sangsuwan C, Hongthong S, Piyachaturawat P, Suksen K, Jariyawat S, Akkarawongsapat R, Limthongkul J, Napaswad C, Kongsaeree P, Prabpai S, Jaipetch T, Pohmakotr M, Tuchinda P, Reutrakul V.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s