Otyłość i astma wymagają lepszej jakości diety, a nie tylko utraty wagi

Otyłość idąca w parze z astmą pogarsza jej przebieg i pogarsza jakość życia, ale celem leczenia żywieniowego nie powinno być wyłącznie odchudzenie takiej osoby, trzeba też poprawić jakość spożywanych produktów – pisze profesor Lisa G. Wood z Uniwersytetu w Newcastle w Nowej Południowej Walii (Australia).

Dieta zachodnia, bogata w tłuszcze nasycone, rafinowane cukry, sód, a uboga w błonnik, witaminy i inne związki roślinne zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłych stanów zapalnych, do których należy również astma. Zwłaszcza tłuszcze nasycone (obecne w mięsie i niektórych olejach, np. palmowym i kokosowym – integmed.pl) stymulują na poziomie molekularnym szlaki zapalne. Pewne substancje w diecie mają zdolność wygaszania zapalenia, np. na drodze aktywacji receptorów dla wolnych kwasów tłuszczowych (odpowiadają za ich „wciąganie” do komórek tłuszczowych i usuwanie tym samym z krwi) czy hamowanie deacetylacji histonów (deacetylacja histonów powoduje „ściśnięcie” DNA i „utrudnienie” odczytywania pewnych genów) – należą do nich błonnik oraz antyoksydanty, np. witamina C, E oraz karotenoidy. W razie stałej przewagi składników prozapalnych dochodzi do stałej aktywacji układu odpornościowego i rozwoju przewlekłego stanu zapalnego. Są dowody z badań z udziałem ludzi i z modeli eksperymentalnych astmy, że zjawiska te przyczyniają się do zapalenia w drogach oddechowych i pogorszenia funkcji płuc.

Jak konkluduje autorka, pilnie potrzeba wprowadzić interwencje zmierzające do poprawy jakości diety u osób otyłych i z astmą.

Źródło

Ann Am Thorac Soc. 2017 Nov;14(Supplement_5):S332-S338. Diet, Obesity, and Asthma. Wood LG.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s