Pielęgniarki stosujące suplementy rzadziej biorą zwolnienia i żyją zdrowiej

Naukowcy z Australii ustalili, że pielęgniarki i położne, których praca przekłada się wyraźnie na zdrowie i które stosują suplementy diety, rzadziej biorą zwolnienia z pracy i rzadziej nadużywają alkoholu. 

Badanie miało ocenić, czym różnią się pracownicy pierwszej linii ochrony zdrowia spożywający i niespożywający suplementów diety. Wzięło w nim udział przeszło 5000 pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, a przeprowadzono je w latach 2014-15.

Grono zwolenników medycyny alternatywnej i komplementarnej stanowiło ok. 7 proc. badanej grupy. W większości były to kobiety, starsze, a najczęściej stosowanym suplementem były preparaty wielowitaminowe, za którymi uplasowały się witamina D, olej rybi, wapń oraz glukozamina z chondroityną.

W porównaniu z pracownikami ochrony zdrowia niestosującymi suplementów, grupa zażywająca je regularnie częściej zgłaszała objawy takie jak sztywność i ból stawów, ciężkie zmęczenie, alergie, niestrawność i zgaga (nic więc dziwnego, że sięgali po suplementy – są to wszystko objawy, z którymi współczesna medycyna radzi sobie w stopniu najwyżej umiarkowanym – integmed.pl), a mimo to rzadziej nie przychodziła do pracy z powodu choroby i częściej stosowała zdrową dietę.

Źródło

Complement Ther Med. 2017 Dec;35:39-46. Does nurses’ role, health or symptoms influence their personal use of ingestible complementary and alternative medicines?
Dimitrelis S, Perry L, Gallagher R, Duffield C, Sibbritt D, Nicholls R, Xu X.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s