Kapsaicyna z cayenne potęguje działanie leku na raka wątroby

Kapsaicyna, składnik papryczek z rodziny chili odpowiadający za ich ostrość, działa synergistycznie z sorafenibem – stosunkowo niedawno wprowadzonym na rynek lekiem stosowanym w raku wątroby i raku nerki. Działanie obu tych związków razem jest silniejsze niż każdego z nich z osobna. 

Takie obserwacje opublikowali właśnie hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu Alcalá de Henares w Madrycie. Komórki raka wątroby poddane jednoczesnemu działaniu kapsaicyny oraz sorafenibu obumierały w zwiększonym tempie, czemu towarzyszyła aktywacja kaspazy-9 (enzym niszczący struktury komórkowe w trakcie apoptozy) i PARP (enzym uczestniczący w procesach naprawy DNA). Zauważono też, że komórki rakowe reagują na chemioterapeutyk (sorafenib), aktywując szlak kinazy Akt, który powoduje wzrost i rozmnażanie komórek w odpowiedzi na zewnętrzny bodziec – i jest to postulowany mechanizm oporności na sorafenib (nowotwór innymi słowy reaguje rozrastaniem się, gdy lek zaczyna zabijać jego komórki – integmed.pl). O dziwo, kapsaicyna ma właściwość hamowania tej reakcji, co może tłumaczyć, dlaczego potęguje skuteczność sorafenibu – w  myśl tej teorii utrudnia komórkom nowotworowym rozrost, którym reagują na lek.

Jak konkludują autorzy, kapsaicyna stanowi obiecującą i atrakcyjną strategię poprawy wyników leczenia raka wątroby.

Źródło

Oncotarget. 2017 Sep 23;8(50):87684-87698. Capsaicin exerts synergistic antitumor effect with sorafenib in hepatocellular carcinoma cells through AMPK activation. Bort A, Spínola E, Rodríguez-Henche N, Díaz-Laviada I.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s