Uwaga na jakość i zawartość suplementów!

Skład suplementów diety dostępnych na rynku brytyjskim może istotnie odbiegać od deklarowanego na opakowaniu – wskazuje badanie szkockich naukowców z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Edynburgu.

Naukowcy przebadali metodami biologii molekularnej suplementy zawierające eleuterokok kolczasty, czyli syberyjski żeń-szeń (Eleutherococcus senticosus) oraz różeniec górski (Rhodiola rosea). W pierwszej grupie znalazło 25 suplementów od różnych producentów, w drugiej 14. Badanie polegało na analizie DNA zawartości kapsułek i wyszukiwaniu, jakie dokładnie rośliny wchodzą w skład danego suplementu.

Wszystkie preparaty eleuterokoka kolczastego zawierały tę roślinę, co jest dobrą wiadomością. Gorsza jest ta, że więcej niż 1/3 zawierała domieszki innych gatunków eleuterokoków (które mogą mieć zupełnie odmienne działanie od eleuterokoka kolczastego – analogicznie jak np. konopia indyjska i konopia włóknista, z których pierwsza zawiera tetrahydrokanabinol [THC] odpowiadający za działanie medyczne, a druga jest go pozbawiona – notabene ostatnio różnice te są intensywnie wykorzystywane do wprowadzania w błąd konsumentów, bo konopie z THC są dostępne wyłącznie w obrocie aptecznym, a tylko te go pozbawione mogą być legalnie sprzedawane i nie mają zbyt wiele wspólnego z „medyczną marihuaną”).

Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa z różeńcem górskim. Tu w jednym przypadku w ogóle nie wykryto DNA, zaś w trzech spośród 13 pozostałych wykryto jedynie lucernę siewną oraz kozieradkę (przy czym o tej ostatniej w składzie na opakowaniu nie wspominano). Z pozostałych 10 suplementów wszystkie zawierały różeńce, ale tylko połowa różeńca górskiego – reszta to były inne gatunki.

Jak konkludują autorzy, brak wykrywalnego DNA może być skutkiem procesu wytwarzania suplementu i nie dowodzi gorszej jakości produktu. Jednak obecność niezadeklarowanych ziół jest ewidentnym zanieczyszczeniem, a obecność innych gatunków – jeszcze zupełnie osobnym problemem.

Źródło

J Pharm Biomed Anal. 2017 Nov 9;149:403-409. Authentication of Eleutherococcus and Rhodiola herbal supplement products in the United Kingdom. Ruhsam M, Hollingsworth PM.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s